Albumasar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Albumasar
Albumasar (Nikolaikirche Stralsund).jpg
Narození 10. srpna 787
Balch
Úmrtí 9. března 886 (ve věku 98 let)
Wásit
Obor matematika
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Latinský překlad Albumasarového spisu De Magnis Coniunctionibus

Albumasar (někdy též Abú Ma'šar nebo al-Balchí) (10. srpna 7879. března 886), celým vlastním jménem Dža'far ibn Muhammad Abú Ma'šar al-Balchí, byl perský astrolog, astronom a matematik působící v Balchu v dnešním Afghánistánu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Je označován jako nejvýraznější představitel arabské astrologie, jeho díla byla od 12. století často překládána do latiny a v mnoha opisech šířených po celé Evropě ovlivnila evropskou astrologickou tradici. Z těchto latinských překladů také pochází latinská verze jeho jména Albumasar.[1]

Jeho díla, která ukazují hermetické vlivy na arabskou astrologii 9. století byla také jedním z nejvýznamnějších prvotních zdrojů o aristotelovské přírodní filosofii ve středověké Evropě. Jeho učitelem byl významný arabský komentátor Aristotelova díla Alkindus. Ve svých astrologických spisech čerpal především z děl helénských astrologůPtolemaia, Dorothea Sidónského a dalších. Začleňoval ovšem i prvky a principy babylónské, perské a egyptské tradice.

Významné spisy[editovat | editovat zdroj]

V evropském kulturním kontextu jsou známa jeho díla především z latinských překladů z 12. století.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b مدخل إلى علم الفلك، وهو يشمل الكتب المقسمة الثمانية لأبي معشر أبالاخوس [online]. 1506 [cit. 2013-07-15]. Dostupné online. 
  2. Flowers of Abu Ma'shar [online]. 1488 [cit. 2013-07-15]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]