Přeskočit na obsah

Albánská republika (1925–1928)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox zaniklý stát

Albánská republika (albánsky: Republika Shqiptare) byl oficiální název Albánie v letech 1925-1928.

Albánská republika vznikla v následku revoluce, která v roce 1924 vypukla ve hlavním městě Tiraně. Převrat a revoluce však vyústila pouze ve zrušení monarchie a vytvoření republiky čímž Albánii nijak nepomohly. A i zrušení monarchie bylo pouze formální, jelikož albánie byla bez knížete už od roku 1914 a po roce 1920 již byla monarchie pouze formální a ve skutečnosti byla Albánie republikou. Vůdčí albánskou postavou převratu i celé Albánie už od roku 1922 byl Ahmet Zogu. Po převratu a vyhlášení republiky r. 1925 byl zvolen prezidentem na období sedmi let Ahmet Zogu. Zogu udržovat dobré vztahy s italským fašistickým vůdcem Benitem Mussolinim. Ale zároveň byla Albánie pod silným tlakem Itálie, protože obě země spolu úzce (hlavě ve vojenství a politice) spolupracovaly, požadovala její připojení.

Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, které pomohlo Zogovi k moci, očekávalo naopak územní ústupky. Ty však nikdy nedostaly. Pouze jim byli vráceny malá příhraniční území a klášter Svatý Naum. V době fungování republiky byla zavedena cenzura a opozice tvrdě potlačena.

V roce 1928 byla Albánie prohlášena konstituční monarchií resp. prezident Ahmet Zogu se ve vší skromnosti prohlásil králem jako Zog I. Na legální monarchii z let 1912-1920 však nenavázal, prohlásil se králem všech Albánců a zavedl tvrdou diktaturu.