Alan Barton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alan Barton
Základní informace
Narození 16. září 1953
Barnsley
Úmrtí 23. března 1995 (ve věku 41 let)
Žánry pop music
Povolání zpěvák
Nástroje kytara
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alan Barton (16. září 1953, Barnsley, Anglie, Velká Británie - 23. března 1995, Kolín nad Rýnem, Německo byl britský zpěvák, kytarista a textař.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Působil nejprve ve skupině Black Lace (Colin Routh, Steve Scoley, Terry Dalton a Alan Barton) a od roku 1986 ve skupině Smokie jako kytarista a zpěvák, nahradil frontmana Chrise Normana po jeho odchodu na sólovou dráhu. Zde působil až do své smrti.

Reprezentoval Velkou Británii na Eurovision Song Contestu v Jeruzalémě se skupinou Black Lace a s písní Mary Ann. Již se skupinou Black Lace získal v Anglii i v zahraničí mnoho ocenění. Se Smokie hrál téměř po celém světě, nejznámější jsou jejich koncerty v Moskvě a v Jihoafrické republice. Často jezdili hrát i do Německa, kde byli Smokie velmi populární již za působení Chrise Normana, byli opakovaně hosté v německé televizi. Dne 19.3.1995 při návratu z koncertu v Německu minibusem, ve kterém seděli Alan Barton, Alan Silson (kytarista) a Terry Uttley (basový kytarista) je zasáhla silná bouře s krupobitím a jejich Toyota Hiace kvůli špatné viditelnosti havarovala – otočila se na střechu a Alan vylétl rozbitým oknem ven z auta. Alan Silson a Terry Uttley měli jen drobná řezná zranění, Alan Barton utrpěl velmi vážné poranění (kontuze mozku), byl odvezen v komatu na jednotku intenzivní péče, kde však po 4 dnech svému zranění podlehl – byla neděle, 23.3.1995 večer. Jeho žena Jackie za ním přiletěla druhý den po nehodě a až do konce u něj seděla a držela ho za ruku.

Jeho syn Dean na počest svého otce uspořádal ve Wakefieldu dne 27. 3. 1995 koncert, kde hrálo spousta známých umělců (mimo jiné i Silson Band, projekt jeho kolegy a kamaráda ze Smokie Alana Silsona – Andy Whelan, Graham Kearns, Ron Kelly a Alan Silson). Jako speciální host zde vystoupil Graham Oliver (Saxon, T-Rex).

Alan Barton byl dvakrát ženatý a měl tři děti – syna Deana, který jde v otcových šlépějích. Věnuje se hudbě, má svojí skupinu, hraje svoje vlastní písně i muziku svého otce - jmenují se "Spirit Of Smokie", druhého syna jménem Lee, který se věnuje obchodu, a nevlastního syna z druhého manželství, Marka, který se věnuje rugby.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]