Alík.cz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alík.cz
URLhttps://www.alik.cz
SloganInternet pro děti
Komerčníne
Charakter stránkyherní a diskuzní portál pro děti
Registracepovinná pro vznik účtu, na ten se váže přidávání vtipů, otázek do poradny, přístup do klubovny, možnost diskutovat v nástěnkách a umožňuje též účast v soutěžích
V jazycečeština
Počet uživatelůpřes 351 tisíc registrovaných (2018)
VlastníkMojmír Mojzík
Spuštěno1. června 2000
Aktuální stavonline
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alík.cz je webová stránka určená hlavně dětem. Vznikla 1. června 2000.[1] Lze na ní hrát hry, chatovat s ostatními uživateli v klubovně, psát do poradny nebo soutěžit. Pro přidávání článků, chatování, vtipů, psaní na nástěnku, soutěžení či psaní do poradny je nutná registrace.

Český výbor pro UNICEF na jaře 2010 udělil portálu certifikát za významnou pomoc ve prospěch dětí.[2] V roce 2010 byl partnerem Logické olympiády pořádané Mensou ČR,[3] v červnu 2013 partnerem dětského dne na pardubickém letišti.[4] V roce 2022 získal Pozitivní cenu Edwarda Snowdena za ochranu soukromí.[5][6]

V polovině roku 2008 měl přes 200 tisíc registrovaných uživatelů a měsíční návštěvnost kolem 100 tisíc uživatelů, v roce 2010 si držel návštěvnost kolem 90 tisíc uživatelů měsíčně.[7] Podle Google Analytics měl web v červnu 2022 160 tisíc unikátních uživatelů.

Sekce portálu[editovat | editovat zdroj]

Alíkoviny[editovat | editovat zdroj]

Alíkoviny jsou zpravodajský a publicistický kanál zaměřený na děti a mládež, který je již od počátku součástí portálu. Vyskytují se zde pravidelné články ohledně sezónních témat jako jsou prázdniny, Vánoce nebo Velikonoce, dále reportáže z výletů a ze srazů uživatelů Alíka, články o volnočasových aktivitách vhodných pro děti, pozvánky k účastem v soutěžích nebo recenze filmů a knih určených pro děti. Vychází minimálně jeden článek denně, přičemž je tradicí, že v pondělí vychází kvízy nebo tajenky. Články kromě správců Alíka a redaktorů mohou psát také sami uživatelé. Za zveřejněné články pak dostávají odměny v podobě kaček, které slouží jako virtuální měna, která vyjadřuje aktivitu daného uživatele na serveru a za kterou si může uživatel koupit ceny z katalogu dárků. Na zveřejňování a korekturu jednotlivých článků dohlíží správci určení redaktoři.

Klubovna[editovat | editovat zdroj]

Diskuzní místnosti se na Alíkovi nazývají stoly a nachází se v klubovně. Vstup do nich je podmíněn registrací, uživatel se vstupem do klubovny rovněž zavazuje k dodržování daných pravidel. Na dodržování pravidel dohlíží moderátoři stolů, jim nadřazení jsou pak správci celé klubovny, kteří mohou udělovat dlouhodobé zákazy vstupu do celé klubovny. To samé mohou také správci Alíka, kteří ale nespravují pouze klubovnu. Správci Alíka mohou na rozdíl od moderátorů stolu a správců klubovny nahlížet také do šeptu.[zdroj?]

Stoly jsou rozděleny na stálé a dočasné. U stálých stolů může moderátorství udělit pouze nadřazený správce klubovny nebo správce Alíka. Tyto stoly jsou zachovávány i po dobu, kdy u nich nikdo nesedí a obvykle se u nich shromažďuje nejvíce uživatelů. Kromě toho existují také stoly dočasné, které si může vytvořit každý uživatel sám a pak se také stává automaticky jejich moderátorem. Tyto stoly jsou ale zachovány pouze po dobu, kdy u nich sedí minimálně jeden uživatel. Dočasné stoly bývají velmi často tematicky zaměřeny například na hraní různorodých slovních RPG her (např. hra na rodinku nebo hra na oblíbené postavy ze seriálů či filmů). Rovněž lze tyto stoly zamknout a umožnit tak vstup pouze těm, se kterými si chceme chatovat. Pouze správci mají tu pravomoc udělat z dočasného stolu stůl stálý.

Seznam stálých stolů[editovat | editovat zdroj]

 • Alík
 • Alíkov
 • Doupě
 • Jen tak na pokec…
 • Nudnej pokec :)
 • Co dneska ve škole?
 • Pianco
 • Robotí koutek

Stálý stůl Robotí koutek existuje výhradně pro komunikaci s roboty. Byl vytvořen, protože roboti by jinde překáželi. Mezi tyto roboty patří Sudo, kterého vytvořil uživatel YOYO, a roboti Čoko a Nexo, které oba vytvořil uživatel Tobias7.

Stálý stůl Pianco je speciální stůl, určený na hraní na virtuální piano, které se zobrazuje ve spodní části obrazovky. Používá upravené piano z webu pian.co.

Hry[editovat | editovat zdroj]

V nabídce her se v současné době vyskytují například Solitaire, Šibenice, Hádej slovo nebo Sudoku. Nejhranějšími a nejoblíbenějšími hrami jsou v současné době již zmíněná Šibenice a Počítání od ledničky.[zdroj?]

Seznam her obsahuje také například hry vytvořené uživateli nebo převzaté hry.

Nástěnky[editovat | editovat zdroj]

V této sekci si může každý registrovaný uživatel založit vlastní nástěnku, do které pak mohou další uživatele přispívat. Často se zde vyskytují různé žádosti o radu, dotazy směrem k ostatním uživatelům, diskuze ohledně různých zajímavých akcí a v neposlední řadě také nástěnky se slovním fotbalem. Na chod nástěnek dohlíží správci nástěnek, jejichž prací je mazat nevhodné příspěvky, hlídat dodržování pravidel nebo zamykat opakované nástěnky. Pokud se v sekci objeví nástěnka, která porušuje pravidla nástěnek nebo pravidla webu, správci ji mohou smazat nebo znemožnit uživatelům další přispívání do konkrétní nástěnky.

Soutěže[editovat | editovat zdroj]

V této sekci probíhají různorodé soutěže. Nejčastějším typem soutěže jsou kvízy nebo sezónní tajenky. Oblíbené jsou také pátračky, kdy uživatelé sbírají prohledáváním jednotlivých částí webu tematické předměty (např. v období Velikonoc velikonoční vajíčka). Uživatel může jako ceny vyhrát dárkové předměty od sponzorů Alíka, například knihy, počítačové hry, věcné ceny a vstupenky, nebo kačky.

Alíkova burza[editovat | editovat zdroj]

Na webu se objevuje též burza s aukcemi o různé předměty. Aukce se provádí buď obyčejně, nebo se objevují holandské aukce a Vickreyovy aukce.

Vtipy[editovat | editovat zdroj]

Tato sekce obsahuje vtipy z různých kategorií. Tyto vtipy sem mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé a před jejich zveřejněním prochází pečlivou kontrolou vhodnosti pro dětský web. Nemůže se tak stát, že by se zde objevily vtipy rasistické nebo například se sexuální tematikou, jak bývá zvykem u většiny jiných webů zaměřených na vtipy.

Poradna[editovat | editovat zdroj]

Portál zahrnuje poradnu rozdělenou do dvou samostatných částí. Tou první je Alík radí dětem, kde na dotazy dětí odpovídají zejména pracovníci z linky důvěry pro děti – Modrá linka, odborníci z projektu Centrum Locika, MVDr. Přemysl Rabas a v neposlední řadě také sami správci Alíka. Poradna je určena pouze pro děti mladší 15 let, nejčastějšími tématy jsou proto problémy dospívajících dětí, potíže s váhou, zamilovanost nebo neshody s rodiči či kamarády. Druhá poradna je zaměřena čistě na technické dotazy ohledně fungování webu a odpovídají zde správci a vývojáři Alíka. Vyskytují se zde zejména dotazy, kde co na webu najít, dotazy ohledně budoucích technických možností a v neposlední řadě také dotazy ohledně sezónních soutěží.

Správci[editovat | editovat zdroj]

Správci jsou na Alíkovi seřazeni podle dané hierarchie. Nejvýše stojí dva (jeden z nich je neznámý) zvěrolékaři, což jsou vývojáři a programátoři Alíka; jsou označováni modrou korunkou. Pod zvěrolékaři jsou správci Alíka, těch je momentálně pět a jsou označováni zelenou korunkou. Náplní jejich práce je nejen hlídání dodržování pravidel a odpovídání na dotazy dětí, ale také organizují srazy uživatelů po celé České republice. Červená korunka pak označuje správce klubovny, správce nástěnek nebo redaktora Alíkovin. Nejníže postavení jsou moderátoři stolu v klubovně označovaní žlutou korunkou.

AZJ[editovat | editovat zdroj]

Alíkův značkovací jazyk (zkráceně AZJ) je odlehčený, originální a intuitivní značkovací jazyk pro formátování prostého textu a vložení přídavných prvků, jako jsou odkazy, seznamy, obrázky, odpočty nebo kvízy. Aktuálně AZJ funguje v jakémkoliv víceřádkovém textovém poli. Jedná se o alternativu jazyka BBCode. AZJ existuje zejména, protože díky svému formátu, kde se český příkaz píše do kulatých závorek, je jednoduchý na psaní a porozumění.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Nejnavštěvovanější dětský server Alík.cz změnil svou podobu. www.mafra.cz [online]. Mafra a.s., 2008-07-01 [cit. 2017-06-06]. Dostupné online. 
 2. Dětský internet Alík.cz získal certifikát UNICEF. Adam.cz [online]. Česká rada dětí a mládeže, 2010-03-03 [cit. 2017-06-06]. Dostupné online. 
 3. Mensa ČR: nadané děti: Rozhovor s partnery Logické olympiády - Aktuality. deti.mensa.cz [online]. 2010-10-22 [cit. 2017-06-06]. Dostupné online. 
 4. Dětský den na letišti s Alíkem. FiftyFifty.cz. 2013-06-01. Dostupné online [cit. 2017-06-06]. 
 5. TZ: Rohlík.cz špehuje zaměstnance, polská vláda opozici. Ceny Velkého bratra za rok 2021 rozdány. Big Brother Awards CZ [online]. 2022-03-24. Dostupné online. 
 6. Alík získal Pozitivní cenu Edwarda Snowdena za ochranu soukromí. Alík.cz [online]. 2022-03-24. Dostupné online. 
 7. Redakce. Hledáte bezpečný web pro děti? Zkuste dětský internet Alík.cz!. zeny.e15.cz [online]. E15.cz, 2010-09-05 [cit. 2017-06-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]