Šibenice (hra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rozehraná hra (tajenka je Wikipedia)
Jedna z variant postupného kreslení šibenice s oběšencem

Šibenice nebo také Oběšenec či Kat je hádací hra s tužkou a papírem pro dva či více hráčů, jejíž podstatou je snaha postupně po písmenech odhalit skryté slovo. Jeden z hráčů si vymyslí slovo (případně i sousloví či větu) a naznačí počet jeho písmen nakreslením odpovídajícího počtu prázdných políček. Druhý hráč (respektive ostatní hráči) pak navrhuje písmena, která by v slově mohla být. Po každém návrhu buď první hráč zakreslí písmeno na všech pozicích, na kterých se v tajence vyskytuje, a nebo, pokud se písmeno ani jednou v tajence nevyskytuje, nakreslí jednu čáru z obrázku panáčka na šibenici.

Hádající hráč(i) zvítězí, pokud uhádne tajenku dříve, než je jeho neúspěšnými pokusy obrázek dokreslen, jinak vyhrává hráč, který tajenku vymyslel.

Přesná podoba schematického obrázku panáčka na šibenici, respektive počtu tahů, z kterých je složen, a tím povoleného počtu neúspěšných návrhů není standardizována a závisí na domluvě hráčů.

Vznik hry se předpokládá v devatenáctém století. Vícekrát byla zpracována jako počítačová hra, mimo jiné i jako hra ve webovém prohlížeči.

Na podobném principu byly vysílány i televizní soutěže, ve kterých byli soutěžící za uhodnuté písmeno finančně odměňováni (výši výhry určovala ruleta). Například v České republice vysílala tento typ pořadu televize Nova pod názvem Kolotoč, přičemž se jednalo o licencovanou verzi pořadu Wheel of Fortune původně vysílaného ve Spojených státech amerických.

Protože se v podstatě jedná o jazykovou hru, bývá někdy doplňkově využívána při výuce cizích jazyků.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]