Akademie Václava Hudečka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Akademie Václava Hudečka, která se poprvé konala v roce 1997 (dříve také pod názvy Letní houslové kurzy nebo Houslové kurzy Václava Hudečka), jsou houslové kurzy pro virtuózy (každoročně pořádány uprostřed léta v Luhačovicích).

O kurzech[editovat | editovat zdroj]

Pořadatelem je Sdružení Václava Hudečka, ředitelkou sdružení a tedy i hlavní organizátorkou je Miroslava Krumpolcová. Mladí talentovaní houslisté zde mají možnost být alespoň deset dní studenty uznávaného houslového virtuóza Václava Hudečka, který především koncertuje, ale nevyučuje na žádné konzervatoři ani vysoké hudební škole. Zde vyučuje v prostorách ZUŠ Luhačovice. Nejlepší účastník – vítěz kurzů získává mistrovský nástroj, finanční odměnu a spoluúčinkování na turné s V. Hudečkem.

Koncerty[editovat | editovat zdroj]

V rámci Akademie Václava Hudečka se koná řada koncertů studentů i absolventů předchozích ročníků kurzů. Koncerty se odehrávají v Hale Vincentka, Lázeňském divadle i v kulturním domě Elektra. Od roku 2008 je součástí akademie i mezinárodní hudební festival Svátky hudby, na kterém vystupují i jiní interpreti – nejen houslisté. Na galavečerech akademie vystoupila např. japonská sopranistka Mičijo Keiko, varhaník Pavel Svoboda, zpěvačka Michaela Kapustová, soubor Barocco sempre giovane i klavírista Lukáš Klánský či Jaroslava Pěchočová.

Ocenění houslisté[editovat | editovat zdroj]

Jan Mráček (později laureát soutěže Pražské jaro), Markéta Janoušková, Barbora Valečková, Ivana Kovalčíková, Jana Vonášková-Nováková, Jiří Vodička, Marie Mátlová, Jakub Junek, Josef Špaček, Iva Kramperová, Marek Pavelec, Jakub Junek a další

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]