Marek Pavelec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marek Pavelec
Marek Pavelec.jpg
Základní informace
Narození10. září 1989 (32 let)
Karlovy Vary
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Žánryklasická hudba
Povoláníhouslista
Webwww.marekpavelec.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marek Pavelec (* 10. září 1989, Karlovy Vary) je český sólový houslista, laureát mezinárodních soutěží a žák Zakhara Brona.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Po studiích na plzeňské konzervatoři (prof. J. Holotová) a vídeňské hudební univerzitě (prof. J. Pospíchal) se Marek Pavelec stal žákem legendárního ruského pedagoga Zakhara Brona na Zürcher Hochschule der Künste ve švýcarském Curychu. Hudebně se rozvíjel také v rámci mistrovských kurzů Julie Fischer a Idy Haendel.[1]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Marek Pavelec je laureátem mezinárodní houslové soutěže „Vaclav Huml“ (Záhřeb, 2013), vítězem mezinárodní houslové soutěže „Camillo Sivori“ (Cosenza, 2013)[2], vítězem celostátní soutěže českých konzervatoří (Teplice, 2008) a držitelem cen švýcarských nadačních fondů „Rahn Kulturfonds“ a „Sankt Petersburger Stiftung“.

Profesní činnost[editovat | editovat zdroj]

Koncertní činnosti se Marek Pavelec věnuje v Čechách i v zahraničí (Německo, Rakousko, Švýcarsko, Chorvatsko, Francie, Švédsko, Itálie, Španělsko, Spojené arabské emiráty, Japonsko), vystupuje na recitálech i za doprovodu četných orchestrů (Plzeňská Filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Bratislavská komorní filharmonie, Orchester der Hochschule für Musik und Tanz Köln, Chorvatský rozhlasový a televizní orchestr, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Karlovarský symfonický orchestr, komorní orchestr Barocco sempre giovane, mezinárodní symfonický orchestr „Concert des Cités Uniés“).

V roce 2010 navštívil letní Akademii Václava Hudečka v Luhačovicích, kde obdržel cenu pro nejlepšího účastníka[3], v letech 2010-2011 pak s Hudečkem vystupoval na společných koncertech. Kromě nahrávek pro Český Rozhlas přijal Marek mimo jiné pozvání do Madridu k natočení hudebního pořadu „Jóvenes Solistas“ pro televizní stanici Mezzo TV.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ZATLOUKALOVÁ, Zuzana. Marek Pavelec: „Souzvuk houslí a orchestru je mocná alchymie“. www.rozhlas.cz. 2017-02-17. Dostupné online [cit. 2017-03-02]. 
  2. http://www.cmnews.it/notizie/calabria/cosenza/71213-international-music-award-provincia-di-cosenza/
  3. ŠIDLOVÁ, Marie. Hudečkovy kurzy vyhrál Marek Pavelec. Získal housle. Zlínský deník. 2010-08-15. Dostupné online [cit. 2017-03-02].