Air Arabia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Air Arabia (arabsky: العربية للطيران‎‎) je low–costová letecká společnost, která pochází ze Spojených Arabských Emirátů. Jediný druh letadel který používají je Airbus A320. Společnost je rozdělena na tři podspolečnosti. Hlavní základnu mají v letišti Šardžá a druhou (nehlavní) základnu mají v Rás al-Chájma). Podspolečnosti jsou Air Arabia Maroc (základna je v Casablance), Air Arabia Egypt (základna je v Alexandrii) a Air Arabia Jordan (základna je v Ammanu). Air Arabia létá do více než 130 destinací.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Air Arabia byla založena 3. února 2003 emírským dekretem, kterou vydal Sheikh bin Muhammad Al-Qasimi, vládce Šardžá a jeden z členů Nejvyšší rady Spojených arabských emirátů, čímž se stala první low-costovou leteckou společností v Spojených Arabských Emirátech. Air Arabia zahájila činnost 28. října 2003 prvním letem z Šardžá, na mezinárodní letiště v Bahrajnu. Letecká společnost byla zisková od prvního roku svého působení. Začala počáteční veřejnou nabídku na 55% svých akcií počátkem roku 2007.

Flotila[editovat | editovat zdroj]

K srpnu 2016 bylo ve službě 36 letadel (jsou to pouze Airbusy A320). V současné době (srpen 2017) Air Arabia provozuje 47 letadel.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Air Arabia na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]