Afgánský chrt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Afghánský chrt
Afgánský chrt
Afgánský chrt
Základní informace
Země původu Afghánistán Afghánistán
Tělesná charakteristika
Hmotnost 23–27 kg
Výška † psi: 68–74 cm
feny: 63–69 cm
Barva všechny barvy jsou přípustné
Klasifikace a standard
Skupina FCI 10 Chrti a příbuzná plemena
Sekce FCI 1 Dlouhosrstí nebo s třásněmi na hlavě
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Afghánský chrt (anglicky: Afghan Hound) je plemeno psa, pocházející z Afghánistánu (odtud jeho název).

Vzhled plemene[editovat | editovat zdroj]

Afghánský chrt na výstavě psů
Plavá fena

Afghánský chrt je typický představitel chrtů, kteří pocházejí z Asie. Původně se vyskytoval ve dvou variantách barvy srsti, dnes jsou u tohoto plemene přípustné všechny barvy. Jde o velké plemeno vysoké 63 až 74 cm. Má dlouhou čenichovou partii, čenich černý nebo temně hnědý. Jeho uši přiléhají k hlavě, má tmavé až zlaté oči. Kohoutkovou výšku má pes 68–74cm a feny 63–69cm. Dožívá se zhruba 12–14 let.

Končetiny má silné a rovné, hřbet je rovněž rovný, hrudník je hluboký, ocas nízko posazený na konci se smyčkou. Je to dobrý běžec, jehož pohyb je plynulý, lehký a pozoruhodně stylový. Srst má jemnou a dlouhou, v obličejové části ji má krátkou. Poněvadž je jeho srst dlouhá, vyžaduje náročnou a každodenní péči, údržbu a pročesávání.

Podobná plemena[editovat | editovat zdroj]

Afghánský chrt je specifické psí plemeno, které lze jen těžko zaměnit. Vzdáleně podobný mu je ruský barzoj. Ten je afghánskému chrtovi vzdáleně příbuzný, jinak je ale vyšší, těžší, jinak zbarvený a nejvíce do očí bijícím rozdílem je hlava. Barzoj má klabonosý tvar tlamy, zatímco afghánský chrt má běžně tvarovaný nos.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Afghánský chrt je velice starobylé plemeno známé už po staletí, původem z oblasti dnešního Afghánistánu. Objevuje se už na sumerských hliněných tabulkách a ve svitcích papyrusů z doby 2200 let před Kristem. Vznikl nejspíš křížením původního afgánského loveckého chrta s plemenem saluka. Afgánský chrt se v zemi původu využívá k lovu antilop a gazel, ale i leopardů, vlků a šakalů. S příchodem do Evropy se stal afgánský chrt symbolem vysokého společenského postavení a často byl chován na šlechtických dvorech.

Jeho moderní podoba je výsledkem práce britských chovatelů, kteří si jej dovezli do Spojeného království koncem 19. století, aby byl v roce 1907 utvrzen plemenný standard. Během šlechtění plemene se afgánský chrt objevoval v několika geografických variantách, dnes se rozlišují především dva základní typy: ghazni (horský typ, který je hojně osrstěný) a bell-murray - někdy nazýván také jako kalagh (stepní typ, osrstěný jen řídce).

První afgánský chrt se dostal do tehdejšího Československa díky řediteli zoologické zahrady v Liberci Jiřímu Badalecovi v roce 1965. V současné době je poměrně početná populace tohoto plemene zastoupená v široké škále barev a typů.

Vlastnosti a využití plemene[editovat | editovat zdroj]

Afghánský chrt působí působivým, důstojným a vznešeným dojmem. Má typický orientální výraz a chová se především k cizím lidem zdrženlivě. V boji dokáže být přiměřeně ostrý, původně se totiž používal jako lovecký pes. Je to velmi sebevědomé a majestátní zvíře, není to pes vhodný pro začátečníky. Vyžaduje citlivé zacházení, pochopení své uzavřenější povahy a velkou toleranci. Ale i když jsou tyto podmínky dodrženy, majitel od něj nemůže očekávat absolutní poslušnost. Vyžaduje mnoho pohybu a volnosti, je vhodný pro sportovní činnost. Je to dobrý lovecký, hlídací, společenský a zavodní pes.

Reference[editovat | editovat zdroj]