Adenotomie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Adenotomie
Umístění odstraňované adenoidní vegetace

Umístění odstraňované adenoidní vegetace

Název Adenotomie
Alternativní názvy odstranění nosní mandle
Kódy
MeSH E04.580.068
Kód MZdrČR 71765
Další informace
Odbornost otorinolaryngologie
Indikace nadměrně velká adenoidní vegetace,
ložisko infekce
Kontraindikace velofaryngeální nedostatečnost
způsobená rozštěpem patra;
anemie a poruchy srážlivosti krve;
akutní zánět horních cest dýchacích;
období menstruace a těsně před ní
Roční počet 28000 v ČR[1]

Adenotomie je chirurgický výkon, při kterém se odstraňuje adenoidní vegetace (nosohltanová mandle, též nosní mandle). Provádí se z různých důvodů, obvykle kvůli ztíženému dýchání nosem, chronickým infekcím nebo bolestem v uších. Jde o velmi častý zákrok. Většinou se provádí ambulantně v celkové anestezii. Pooperační bolestivost bývá obecně minimální a lze jí předcházet dostatkem studeného jídla – mléčným výrobkům (např. zmrzlině) by se však měl pacient vyhýbat, protože potahují sliznici a provokují produkci hlenu, který může komplikovat hojení. Výkon se někdy případně kombinuje s tonzilektomií. Doba zotavení po zákroku se pohybuje od několika hodin do dvou až tří dnů (s věkem se však doba zotavení prodlužuje).

Adenotomie se většinou neprovádí u dětí ve věku od 1 do 6 let[zdroj?], protože nosohltanová mandle je aktivně zapojena do imunitního systému. V dospělosti tato tkáň pozbývá významu.

Adenotomie je indikována vždy, kdy odstranění zbytnělé tkáně v nosohltanu je pro organismus výhodnější, než následky z ponechání. Provádí se i u malých dětí a není důvod ponechat ji i ve věku 1 roku, pokud působí zdravotní potíže – opakované záněty v oblasti nosu, nosohltanu, středouší, obstrukce nosohltanu a nutnost dýchání ústy se všemi dalšími důsledky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Adenoidectomy na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]