Adam Opel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Adam Opel
Adam Opel.jpg
Narození 9. května 1837
Rüsselsheim
Úmrtí 8. září 1895 (ve věku 58 let)
Rüsselsheim
Místo odpočinku Mausoleum of the Opel family
Manžel(ka) Sophie Opel (od 1868)
Děti Carl von Opel
Wilhelm von Opel
Heinrich von Opel
Ludwig Opel
Friedrich Opel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adam Opel (9. května 18378. září 1895) byl německý podnikatel, zakladatel společnosti Opel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Adam Opel se narodil se v Rüsselsheimu. Stejně jako jeho bratři Georg a Wilhelm se vyučil zámečníkem v dílně svého otce. V mládí cestoval po Evropě, v Paříži pracoval v továrně na výrobu šicích strojů, které byly tehdy velkou novinkou. Po návratu v roce 1862 založil v Rüsselsheimu vlastní továrnu na výrobu šicích strojů.

V roce 1868 se jeho ženou stala Sophie Marie Scheller. Spolu měli pět dětí: Carla, Wilhelma, Heinricha, Friedricha a Ludwiga. Všichni se časem zapojili do vzkvétajícího rodinného podniku. V roce 1884 firma rozšířila výrobu o jízdní kola, nejprve jen z dovážených dílů, za rok už své vlastní konstrukce. Za dva roky byla firma Opel jedním z největších výrobců bicyklů v Německu.

Zemřel v roce 1895 (na následky tyfu), v té době byla jím založená společnost vedoucím výrobcem šicích strojů v Evropě a vyráběla ročně přes 18 000 šicích strojů a 2000 kol. Sophie Opel společně se syny převzala vedení firmy. O tři roky později začala firma rodiny Opel s výrobou automobilů.

Krátce před svoji smrtí měl Adam Opel při pohledu na automobil prohlásit: „Z této zapáchající krabice nebude nikdy víc, než jenom hračka pro milionáře, kteří nevědí jak svoje peníze utratit!“

Kolo Opel