Adam Opel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Adam Opel
Narození 9. května 1837
Rüsselsheim
Úmrtí 8. září 1895 (ve věku 58 let)
Rüsselsheim
Místo odpočinku Mausoleum of the Opel family
Povolání podnikatel, vynálezce a strojník
Manžel(ka) Sophie Opel (od 1868)
Děti Carl von Opel, Wilhelm von Opel, Heinrich von Opel, Ludwig Opel a Friedrich Opel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adam Opel (9. května 18378. září 1895) byl německý podnikatel, zakladatel společnosti Opel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Adam Opel se narodil se v Rüsselsheimu. Stejně jako jeho bratři Georg a Wilhelm se vyučil zámečníkem v dílně svého otce. V mládí cestoval po Evropě, v Paříži pracoval v továrně na výrobu šicích strojů, které byly tehdy velkou novinkou. Po návratu v roce 1862 založil v Rüsselsheimu vlastní továrnu na výrobu šicích strojů.

V roce 1868 se jeho ženou stala Sophie Marie Scheller. Spolu měli pět dětí: Carla, Wilhelma, Heinricha, Friedricha a Ludwiga. Všichni se časem zapojili do vzkvétajícího rodinného podniku. V roce 1884 firma rozšířila výrobu o jízdní kola, nejprve jen z dovážených dílů, za rok už své vlastní konstrukce. Za dva roky byla firma Opel jedním z největších výrobců bicyklů v Německu.

Zemřel v roce 1895 (na následky tyfu), v té době byla jím založená společnost vedoucím výrobcem šicích strojů v Evropě a vyráběla ročně přes 18 000 šicích strojů a 2000 kol. Sophie Opel společně se syny převzala vedení firmy. O tři roky později začala firma rodiny Opel s výrobou automobilů.

Krátce před svoji smrtí měl Adam Opel při pohledu na automobil prohlásit: „Z této zapáchající krabice nebude nikdy víc, než jenom hračka pro milionáře, kteří nevědí jak svoje peníze utratit!“

Kolo Opel