AdBlue

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Modré víčko nádrže na AdBlue.

Močovina AUS 32 (AdBlue, registrovaná obchodní známka německého VDA) je v Evropě a zemích přejímajících evropské emisní limity používaný obchodní název kapalného aditiva, využívaného technologií selektivní katalytické redukce, která se užívá při úpravě výfukových plynů vznětových motorů na úroveň emisních limitů Euro IV a vyšších. Jedná se o chemicky vysoce čistý vodný roztok syntetické močoviny.[1] Požadavky na roztok a jeho složení (32,5 % močoviny, 67,5 % vody = AUS 32 - Aqueous Urea Solution) jsou specifikovány v normě DIN 70070[2], respektive novější ISO 22241[3]. Roztok má teplotu tuhnutí 11 °C a vzhledem k tomu bývá často na vozidlech určených do chladnějších podmínek užíván systém ohřevu nádrže, případně i vedení AdBlue, chladicí kapalinou motoru nebo elektricky.

V Americe je s počátkem platnosti emisních limitů EPA / CARB 2010 používán adekvátní produkt pod názvem DEF (Diesel Exhaust Fluid).

AdBlue je vstřikováno před katalyzátor výfukových plynů, kde se močovina nejprve co nejrovnoměrněji mísí s výfukovými plyny, rozkládá se vlivem tepla za přítomnosti obsažené vody na amoniak (NH3) a oxid uhličitý (CO2).[4] Amoniak dále na povrchu katalyzátoru (za podmínky přítomnosti chemického katalyzátoru na stěnách buněk tělesa katalyzátoru vytvořených pro maximální velikost reakční plochy) reaguje s oxidy dusíku (NOx), které vznikají za vysokých teplot při spalování nafty. Z výfuku pak místo většiny NOx odchází neškodné přírodní produkty vodní pára a dusík.

Spotřeba AdBlue je přibližně 3 až 7 % spotřebovaného paliva[5], přičemž vyšší hodnota se dá předpokládat u přísnějších emisních limitů. Běžná spotřeba kapaliny AdBlue u osobních automobilů je 0,8 až 1,2 litru na 1000 kilometrů. Spotřeba záleží na produkci NOx, tedy na způsobu jízdy a klimatických podmínkách.[6]

Podmínkou uvedené reakce je dostatečná teplota výfukových plynů a vlastního katalyzátoru. Proto je výfukový systém většinou vybaven čidly teploty na vstupu (někdy i výstupu) z katalyzátoru. Množství AdBlue je dávkováno až po dosažení potřebné teploty reaktoru v množství závislém na signálu tzv. NOx senzoru umístěného před, za, nebo na obou místech katalyzátoru podle použitého řízení systému, aby nedocházelo ke vzniku páchnoucích sloučenin čpavku, krystalizaci nadbytečné močoviny na výstupu z výfuku ani překročení legislativního limitu NOx při aplikaci malé dávky. Používány jsou rozličné systémy odměřující potřebné množství podle režimu práce motoru již v čerpací jednotce (transportním médiem do trysky může být stlačený vzduch) nebo až v trysce, což umožňuje chladit trysku větším průtokem AdBlue s přepadem zpět do nádrže.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.irk-diesel.cz [online]. [cit. 2009-10-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-06-20. 
  2. Norma DIN 70070
  3. "ISO 22241-4:2009 Diesel engines — NOx reduction agent AUS 32". ISO (International Organization for Standardization). 2009-08-01.
  4. Archivovaná kopie. www.adblue-bluesky.cz [online]. [cit. 2009-10-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-05-23. 
  5. http://www.volvo.com/trucks/czech-market/cs-cz/aboutus/Environment/euro4_euro5/scr_technology/scr_technology.htm
  6. AdBlue | autolexicon.net. www.autolexicon.net [online]. [cit. 2016-08-03]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]