Accenture

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Accenture
Logo
Logo
Accenture Campus Kronberg.JPG
Právní forma Public limited company
Datum založení 1989, jako Andersen Consulting
Sídlo Dublin, Irsko
Souřadnice sídla
Klíčoví lidé Pierre Nanterme (předseda představenstva a generální ředitel)
Služby manažerské poradenství, technologické služby, digitální služby, outsourcing, kybernetická bezpečnost
Obrat 34,9 mld. USD (fiskální rok 2017)
Zaměstnanci ~ 442 tisíc (duben 2018)
Dceřiné společnosti Accenture (Spain)
Accenture (United States)
Accenture (Norway)
Accenture (United Kingdom)
Accenture (Switzerland)
Oficiální web http://www.accenture.com
Identifikátory
ISIN IE00B4BNMY34
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Accenture je globální společnost poskytující odborné služby a řešení v oblasti strategií, poradenství, digitálních technologií, technologických služeb a podpory podnikových procesů. Klienty Accenture jsou velké mezinárodní společnosti a veřejný sektor. Společnost se interně dělí na operační skupiny podle typu obchodní činnosti zákazníka a podle zaměření zaměstnanců. Tyto operační skupiny tvoří: Produkty (např. spotřební zboží, výroba), Komunikace, Média a Technologie (např. telefonní operátoři), Finanční služby (např. bankovnictví, pojišťovnictví), Zdroje (např. chemický a energetický průmysl) a Veřejná správa a zdravotnictví.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původ Accenture sahá až k poradenské divizi auditorské společnosti Arthur Andersen. Její počátek lze vysledovat v roce 1953, kdy firma General Electric požádala společnost Arthur Andersen o zpracování studie proveditelnosti.

V roce 1989 se tato divize oddělila od mateřské společnosti a přijala jméno Andersen Consulting. Jak Arthur Andersen, tak Andersen Consulting tvořily skupiny nezávisle vlastněných partnerství i jiných forem vlastnictví po celém světě, které byly všechny smluvně vázány s Andersen Worldwide Société Coopérative (ASWC), švýcarskou administrativní jednotkou.

V průběhu 90. let se mezi Andersen Consulting a Arthur Andersen začalo objevovat napětí. Andersen Consulting nebyl spokojen s tím, že musel každoročně do mateřské firmy odvádět 15 % zisku (Jednou z podmínek rozchodu v roce 1989 bylo, že ta část, která bude více vydělávat, bude podíl ze zisku odvádět méně úspěšné divizi.). V té samé době také Andersen Consulting soupeřil s konkurencí z vlastní stáje – nově založenou poradenskou divizí Arthur Andersen. Rozepře vyvrcholily v roce 1998, kdy Andersen Consulting vypověděl závazky vůči ASWC i Arthur Andersen. Andersen Consulting tehdy složil 15% platbu na několik následujících let dopředu u prostředníka a vyhlásil konec kontraktu. V srpnu 2000, po rozhodnutí Mezinárodní obchodní komory -anglicky, byly zrušeny všechny závazky s ASWC a Arthur Andersen s podmínkou, že Andersen Consulting převede společnosti Arthur Andersen „blokované“ finance (tehdy 1,2 miliardy USD) a změní si své jméno.

Nová éra pro Andersen Consulting nastala 1. ledna 2001, kdy přijal své současné jméno Accenture, [ek´senčr]. Slovo Accenture je odvozeno z anglického Accent on future (Důraz na budoucnost). Ačkoliv bylo ohledně nalezení nového jména osloveno vlastní marketingové oddělení, pojmenování nakonec vzešlo z interní soutěže od jednoho zaměstnance z kanceláře v Oslu. Accenture měl za cíl, aby jeho jméno odráželo pozici předního světového lídra v oblasti poradenství poskytujícího své služby opět vysoce výkonným společnostem, což reprezentuje matematický znak „větší než“ v logu společnosti.

Při výběru jména bylo rozhodnuto o vynechání slova Consulting z důvodu, že společnost se zaměřuje i na jiné služby (např. outsourcing). Původní společnost Arthur Andersen se také rozhodla změnit své jméno, a to na Andersen Consulting. Nikdy ale nemohla toto jméno úplně přijmout, neboť v roce 2001 jí to překazil skandál s účetními machinacemi energetické společnosti Enron, do kterého byla zapletena jako firma provádějící audit v Enronu (a následně jako samostatná společnost zanikla). Accenture se pravidelně vyskytuje mezi Top 100 firemními značkami.[1]

Některé zprávy hovoří o tom, že Accenture si změnil jméno zkrátka proto, aby zamaskoval svou účast ve skandálu s Enronem. Časový sled událostí však hovoří jinak. Rozchod s Arthur Andersen spadá do roku 1998, jeho posvěcení nastalo v roce 2000 a skandál kolem Enronu přišel až o rok později.

Accenture se nezaměřuje pouze na výše zmíněná odvětví. Ve svých Technologických laboratořích se věnuje i výzkumu v oblasti High-Tech. Od roku 2017 jsou hlavními obory aplikačního výzkumu umělá inteligence, robotika[2] , blockchain, virtuální a rozšířená realita, analytics, cloud a mnoho dalších.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Společnost Accenture se dělí na 5 základních divizí: Strategy, Consulting, Digital, Technology a Operations. S přibližně 442 000 pracovníky ve 120 zemích dosáhly celosvětové příjmy společnosti 34,9 mld. USD za fiskální rok končící 31. srpnem 2017.[3]

Accenture v České republice[editovat | editovat zdroj]

Accenture působí v České republice již od poloviny roku 1991 ve formě organizační složky spadající pod Accenture Central Europe B. V. sídlící v Nizozemsku. Poradenská část firmy se v Česku objevila jako první. V roce 2001 byl projekt vzniku pražského outsourcingového centra (centra sdílených služeb) jedním ze dvou pilotních projektů pod patronací vládní agentury CzechInvest pro podporu investic do strategických služeb. V outsourcingovém centru poskytují vysoce kvalifikovaní zaměstnanci služby v oblastech podnikových procesů[4] (finance a účetnictví, administrativa, personalistika (HR), oblast nákupu, zákaznické podpory a specializovaných služeb pro různá odvětví (např. farmacie)) a IT procesů. V polovině roku 2006 byla založena firma Accenture Technology Solutions zaměřující se na zakázkovou tvorbu software a systémovou integraci.

V roce 2016 bylo v Praze otevřeno jedno z Accenture Cyber Fusion Center, které poskytuje služby v oblasti kybernetické bezpečnosti.[5]

V roce 2018 se divize Accenture Operations přestěhovala z Nových Butovic do pražských Holešovic.[6]

Accenture v rámci společenské odpovědnosti podporuje znevýhodněné skupiny na trhu práce. V roce 2010 byl v ČR spuštěn program Accenture Academy, který pomáhá dětem z dětských domovů se včas připravit na pracovní zkušenost. Jako součást tohoto programu vznikla, ve spolupráci Nadací Terezy Maxové, aplikace Jobventura, která formou interaktivního filmu pomáhá simulovat pracovní pohovor.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://kryl.info/clanek/475-100-nejlepsich-znacek-roku-2006
  2. DOLEŽALOVÁ, Pavlína. Accenture: Virtuální pracovní síla je na vzestupu. Singularita ale nehrozí [online]. Studenta.cz, 16. 11. 2017 [cit. 2018-04-09]. Dostupné online. 
  3. Accenture Fact Sheet [online]. Dostupné online. 
  4. DOLEJŠOVÁ, Kristýna. Práce v mezinárodním prostředí se do života hodí [online]. Studenta.cz, 4. 6. 2018 [cit. 2018-06-06]. Dostupné online. 
  5. MAHDALOVÁ, Ella. Hodní hackeři [online]. Studenta.cz, 7. 4. 2017 [cit. 2018-03-22]. Dostupné online. 
  6. NOVÁK, Daniel. Pražské Holešovice se mění na čtvrť pro byznys [online]. E15.cz, 30. 12. 2017 [cit. 2018-04-09]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]