Accenture

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Accenture
Logo
Logo
Accenture Campus Kronberg.JPG
Právní forma Public limited company
Založeno 1989, jako Andersen Consulting
Sídlo Dublin, Irsko
Souřadnice sídla
Klíčoví lidé Pierre Nanterme (předseda představenstva a generální ředitel)
Služby manažerské poradenství, technologické služby, digitální služby, outsourcing, kybernetická bezpečnost
Obrat 34,9 mld. USD (fiskální rok 2017)
Zaměstnanci ~ 442 tisíc (duben 2018)
Dceřiné společnosti Accenture (Spain)
Accenture (United States)
Accenture (Norway)
Accenture (United Kingdom)
Accenture (Switzerland)
Oficiální web http://www.accenture.com
ISIN IE00B4BNMY34
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Accenture je globální společnost poskytující odborné služby a řešení v oblasti strategií, poradenství, digitálních technologií, technologických služeb a podpory podnikových procesů. Klienty Accenture jsou velké mezinárodní společnosti a veřejný sektor. Společnost se interně dělí na operační skupiny podle typu obchodní činnosti zákazníka a podle zaměření zaměstnanců. Tyto operační skupiny tvoří: Produkty (např. spotřební zboží, výroba), Komunikace, Média a Technologie (např. telefonní operátoři), Finanční služby (např. bankovnictví, pojišťovnictví), Zdroje (např. chemický a energetický průmysl) a Veřejná správa a zdravotnictví.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původ Accenture sahá až k poradenské divizi auditorské společnosti Arthur Andersen. Její počátek lze vysledovat v roce 1953, kdy firma General Electric požádala společnost Arthur Andersen o zpracování studie proveditelnosti.

V roce 1989 se tato divize oddělila od mateřské společnosti a přijala jméno Andersen Consulting. Jak Arthur Andersen, tak Andersen Consulting tvořily skupiny nezávisle vlastněných partnerství i jiných forem vlastnictví po celém světě, které byly všechny smluvně vázány s Andersen Worldwide Société Coopérative (ASWC), švýcarskou administrativní jednotkou.

V průběhu 90. let se mezi Andersen Consulting a Arthur Andersen začalo objevovat napětí. Andersen Consulting nebyl spokojen s tím, že musel každoročně do mateřské firmy odvádět 15 % zisku (Jednou z podmínek rozchodu v roce 1989 bylo, že ta část, která bude více vydělávat, bude podíl ze zisku odvádět méně úspěšné divizi.). V té samé době také Andersen Consulting soupeřil s konkurencí z vlastní stáje – nově založenou poradenskou divizí Arthur Andersen. Rozepře vyvrcholily v roce 1998, kdy Andersen Consulting vypověděl závazky vůči ASWC i Arthur Andersen. Andersen Consulting tehdy složil 15% platbu na několik následujících let dopředu u prostředníka a vyhlásil konec kontraktu. V srpnu 2000, po rozhodnutí Mezinárodní obchodní komory -anglicky, byly zrušeny všechny závazky s ASWC a Arthur Andersen s podmínkou, že Andersen Consulting převede společnosti Arthur Andersen „blokované“ finance (tehdy 1,2 miliardy USD) a změní si své jméno.

Nová éra pro Andersen Consulting nastala 1. ledna 2001, kdy přijal své současné jméno Accenture, [ek´senčr]. Slovo Accenture je odvozeno z anglického Accent on future (Důraz na budoucnost). Ačkoliv bylo ohledně nalezení nového jména osloveno vlastní marketingové oddělení, pojmenování nakonec vzešlo z interní soutěže od jednoho zaměstnance z kanceláře v Oslu. Accenture měl za cíl, aby jeho jméno odráželo pozici předního světového lídra v oblasti poradenství poskytujícího své služby opět vysoce výkonným společnostem, což reprezentuje matematický znak „větší než“ v logu společnosti.

Při výběru jména bylo rozhodnuto o vynechání slova Consulting z důvodu, že společnost se zaměřuje i na jiné služby (např. outsourcing). Původní společnost Arthur Andersen se také rozhodla změnit své jméno, a to na Andersen Consulting. Nikdy ale nemohla toto jméno úplně přijmout, neboť v roce 2001 jí to překazil skandál s účetními machinacemi energetické společnosti Enron, do kterého byla zapletena jako firma provádějící audit v Enronu (a následně jako samostatná společnost zanikla). Accenture se pravidelně vyskytuje mezi Top 100 firemními značkami.[1]

Některé zprávy hovoří o tom, že Accenture si změnil jméno zkrátka proto, aby zamaskoval svou účast ve skandálu s Enronem. Časový sled událostí však hovoří jinak. Rozchod s Arthur Andersen spadá do roku 1998, jeho posvěcení nastalo v roce 2000 a skandál kolem Enronu přišel až o rok později.

Accenture se nezaměřuje pouze na výše zmíněná odvětví. Ve svých Technologických laboratořích se věnuje i výzkumu v oblasti High-Tech. Od roku 2017 jsou hlavními obory aplikačního výzkumu umělá inteligence, robotika[2] , blockchain, virtuální a rozšířená realita, analytics, cloud a mnoho dalších.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Společnost Accenture se dělí na 5 základních divizí: Strategy, Consulting, Digital, Technology a Operations. S přibližně 442 000 pracovníky ve 120 zemích dosáhly celosvětové příjmy společnosti 34,9 mld. USD za fiskální rok končící 31. srpnem 2017.[3]

Accenture v České republice[editovat | editovat zdroj]

Accenture působí v České republice již od poloviny roku 1991 ve formě organizační složky spadající pod Accenture Central Europe B. V. sídlící v Nizozemsku. Poradenská část firmy která se v Česku objevila jako první. V roce 2001 byl projekt vzniku pražského outsourcingového centra (centra sdílených služeb) jedním ze dvou pilotních projektů pod patronací vládní agentury CzechInvest pro podporu investic do strategických služeb. V outsourcingovém centru poskytují vysoce kvalifikovaní zaměstnanci služby v oblastech podnikových procesů (finance a účetnictví, administrativa, personalistika (HR), oblast nákupu, zákaznické podpory a specializovaných služeb pro různá odvětví (např. farmacie)) a IT procesů. V polovině roku 2006 byla založena firma Accenture Technology Solutions zaměřující se na zakázkovou tvorbu software a systémovou integraci.

V roce 2016 bylo v Praze otevřeno jedno z Accenture Cyber Fusion Center, které poskytuje služby v oblasti kybernetické bezpečnosti.[4]

V roce 2018 se část Accenture Operations přestěhovala z Nových Butovic do pražských Holešovic.[5]

Česká pobočka společnosti dlouhodobě spolupracuje s Nadací Terezy Maxové.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://kryl.info/clanek/475-100-nejlepsich-znacek-roku-2006
  2. DOLEŽALOVÁ, Pavlína. Accenture: Virtuální pracovní síla je na vzestupu. Singularita ale nehrozí [online]. Studenta.cz, 16. 11. 2017 [cit. 2018-04-09]. Dostupné online. 
  3. Accenture Fact Sheet [online]. Dostupné online. 
  4. MAHDALOVÁ, Ella. Hodní hackeři [online]. Studenta.cz, 7. 4. 2017 [cit. 2018-03-22]. Dostupné online. 
  5. NOVÁK, Daniel. Pražské Holešovice se mění na čtvrť pro byznys [online]. E15.cz, 30. 12. 2017 [cit. 2018-04-09]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]