ASU

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Zkratkou ASU se označuje nezmýdelnitelný podíl olejů ze semen avokáda (hruškovec přelahodný, Persea americana, čel. Lauraceae) a sóji luštinaté (Glycine max, čel. Fabaceae) v poměru 1:2. Zkratka ASU je z anglického Avocado and Soybean Unsaponifiables (český ekvivalent dosud není ustálen). Získává se lisováním oleje z plodů uvedených rostlin. Po hydrolýze (zmýdelnění) a odstranění zmýdelnitelného podílu (triacylglyceroly) zůstává směs látek složená hlavně ze sterolů, skvalenu, terpenů a vitaminů rozpustných v tucích. Mechanismus účinku není znám.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Podle dosud provedených studií ASU zlepšuje bolestivost a pohyblivost kloubů, při koxartróze (osteoartróza kyčelních kloubů) se jeví účinnější než při gonartróze (osteoartróza kolenních kloubů). Předběžný výzkum naznačuje, že tato kombinace inhibuje degradaci chrupavky a normalizuje funkci chondrocytů. Používaná dávka je 300 mg denně.

ASU je dobře tolerován, opatrnosti je třeba při alergii na avokádo nebo sóju, nicméně tato alergie je na proteiny, které by výtažek neměl obsahovat.

Látka je uvedena v doporučeních EULAR a zahrnuta mezi SYSADOA.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Lequesne M et al. Structural effect of avocado/soybean unsaponifiables on joint space loss in osteoarthritis of the hip. Arthritis Rheum 2002; 47: 50-58.
  • Henrotin YE et al. Avocado/soybean unsaponifiables increase aggrecan synthesis and reduce catabolic and proinflammatory mediator production by human osteoarthritic chondrocytes. J Rheumatol 2003; 30: 1825-1834.
  • Jordan KM et al. EULAR Recommendations 2003: an evidence based approach to the management of knee osteoarthritis: Report of a Task Force of the Standing Committee for International Clinical Studies Including Therapeutic Trials (ESCISIT). Ann Rheum Dis 2003; 62(12): 1145-1455.