Doping
Doping se ve sportu označuje používání látek a metod uvedených v Seznamu zakázaných látek a metod vydávaném každoročně Světovou antidopingovou agenturou (WADA). Zamýšleným efektem dopingu je zejména bezprostřední zvýšení výkonu nebo urychlení regenerace při tréninku.
Látky k povzbuzení výkonu se vyskytovaly již od starověku (např. gladiátoři používali směs medu a alkoholu). Ve vrcholných sportovních soutěžích je intenzívně sledován od poslední čtvrtiny 20. století a bývá pravidelně příčinou řady skandálů. Bývalý americký cyklista Lance Armstrong přiznal, že dopoval od 21 let.[1] Rozsáhlý státem podporovaný doping sportovců existoval v Západním Německu a v Číně.[2][3][4] V letech 1988 až 2000 se Olympijský výbor Spojených států amerických snažil krýt doping stovek amerických sportovců, včetně Carl Lewise nebo Joe DeLoache.[5][6][7] Od roku 2014 jsou předmětem vyšetřování a trestů zejména Rusko a jeho antidopingová agentura RUSADA. Výkonný výbor Světové antidopingové agentury WADA 9. prosince 2019 rozhodl a oznámil, že Rusko bylo kvůli dopingu na čtyři roky vyloučeno z OH a mistrovství světa a také že znovu suspendoval agenturu RUSADA.[8][9][10]
Kvůli možnému dopingu jsou vrcholoví sportovci povinni ihned po skončení soutěží odevzdávat vzorky moči k analýze, případný pozitivní výsledek testu vede zpravidla k diskvalifikaci sportovce ze soutěže a k odebrání medaile a jiných ocenění.
Dopingové látky a metody (Mezinárodní olympijský výbor a lékařská komise)
- podávání látek, které patří do zakázaných skupin:
- užití dalších dopingových metod:
- krevní doping
- farmakologické, chemické a fyzikální manipulace
Dále jsou definovány látky a skupiny látek, které podléhají jistým omezením (alkohol, kanabinoidy, lokální anestetika, kortikosteroidy a beta-blokátory).
Při nemoci je možno léčit léky, které obsahují dopingové látky, ale sportovec nesmí začít trénovat nebo dokonce nesmí nastoupit na závod, dokud látka z těla nezmizí. Lze však ze zdravotních důvodů získat výjimku (TUE) a závodit se zakázanou látkou.[11]
U anabolických steroidů, hormonů a diuretik může jejich užívání dopingový komisař kontrolovat po celý rok.
Reference
- ↑ Bývalý cyklista Armstrong přiznal, že dopoval od 21 let. Sport.cz [online]. 19. května 2020. Dostupné online.
- ↑ Report: West Germany systematically doped athletes. USA Today. 3. srpna 2013. Dostupné online.
- ↑ Report exposes decades of West German doping. France 24. 5. srpna 2013. Dostupné online.
- ↑ Chinese Olympians subjected to routine doping. www.smh.com.au. Sydney Morning Herald, 2012-07-28. Dostupné online.
- ↑ U.S. hid failed tests, files reveal. The Globe and Mail. 17. dubna 2003. Dostupné online.
- ↑ OLYMPICS; Anti-Doping Official Says U.S. Covered Up. The New York Times. 17. dubna 2003. Dostupné online.
- ↑ MACKAY, Duncan. Lewis: 'Who cares I failed drug test?'. The Guardian. London: 24. dubna 2003. Dostupné online.
- ↑ SEZNAM.CZ. Tvrdý trest za doping! WADA na čtyři roky vyloučila Rusko z vrcholných sportovních akcí. www.sport.cz [online]. [cit. 2019-12-09]. Dostupné online.
- ↑ WADA Executive Committee unanimously endorses four-year period of non-compliance for the Russian Anti-Doping Agency (9 December 2019). World Anti-Doping Agency [online]. 2019-12-09 [cit. 2019-12-09]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Tisk. konfer. WADA a komentáře. sport.ceskatelevize.cz [online]. [cit. 2019-12-09]. Dostupné online.
- ↑ http://www.dailymail.co.uk/news/article-3787665/Anti-doping-bosses-ALLOWED-Williams-sisters-gymnast-Simone-Biles-banned-substances.html - Russian hackers attack World Anti-Doping Agency in revenge for the country's Olympic ban 'and accuse Simone Biles and the Williams sisters of taking banned substances'
Externí odkazy
- Slovníkové heslo doping ve Wikislovníku
- Obrázky, zvuky či videa k tématu doping na Wikimedia Commons
- Téma Doping ve Wikicitátech