Přeskočit na obsah

Obléhání Paříže (1429)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
obléhání Paříže
Johanka z Arcu u brány Saint-Honoré během obléhání Paříže. Miniatura z iluminovaného rukopisu Les Vigiles de Charles VII, asi 1484, BnF
Johanka z Arcu u brány Saint-Honoré během obléhání Paříže. Miniatura z iluminovaného rukopisu Les Vigiles de Charles VII, asi 1484, BnF

Trvání3.8. září 1429
MístoPaříž
Souřadnice
VýsledekNeúspěch Francouzů
Strany
Francouzské království Anglické království
Burgundské vévodství
Síla
10 000 mužů 3000 mužů
Ztráty
500 mrtvých
1000 zraněných
není známo

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obléhání Paříže v roce 1429 byl pokus francouzského krále Karla VII. dobýt zpět hlavní město ovládané Burgunďany a Angličany. Obléhání skončilo nezdarem francouzských královských vojsk.

Historický kontext

Po dobytí Paříže Jindřichem V. v roce 1420 anglický král podporoval rozvoj města tím, že potvrdil měšťanům jejich stará privilegia a dokonce i uděloval nová. Pařížané přijali Angličany především z nenávisti ke Karlu VII., kterého přezdívali "král měšťáků", a k Armagnakům, od kterých se obávali ohrožení svých dávných výsad. Po bitvě u Montépilloy 26. srpna 1429 Johanka z Arku a vévoda Jan II. z Alençonu obsadili Saint-Denis severně od Paříže. Dne 28. srpna podepsal Karel VII. příměří v Compiègne, s výjimkou měst Saint-Cloud, Vincennes, Charentonu a Paříže.

Průběh

Na počátku září Karel VII. rozbil svůj tábor na návrší Saint-Roch u Paříže. Dne 3. září dorazila Johanka z Arku v doprovodu vévodů z Alençonu a Bourbonu, vévodů Bourbon-Vendôme a Laval, maršálů Gillese de Rais a Etienna de Vignolles a jejich vojsky a ubytovali se ve vesnici La Chapelle. Po několika dnech drobných výpadů u různých bran Paříže se Johanka z Arku pomodlila v kapli Sainte-Geneviève. Ve čtvrtek 8. září 1429 zaútočili Johanka z Arku, vévoda z Alençonu a maršálové Gilles de Rais a Jan de Brosse na bránu Saint-Honoré. Johanka z Arku nechala na vrchu Saint-Roch umístit děla na podporu útoku. Pařížané se silně bránili. Johanka z Arku byla sama zraněna střelou kuše do nohy, když se pokoušela překonat vodní příkop před branou. Byla převezena zpět do ležení v La Chapelle. Přestože chtěla pokračovat v útoku na Paříž, král nařídil ústup do opatství Saint-Denis. Po čtyřech hodinách útok skončil.

Následky

Po vojenském neúspěchu se Karel VII. snažil město získat jinak. V roce 1430 podpořil spiknutí, které však Angličané odhalili a popravili šest Pařížanů.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Siège de Paris (1429) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy