Gilles de Rais

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gilles de Rais
Rodné jménoGilles de Montmorency-Laval
Narození1405 nebo 1400
Champtocé-sur-Loire
Úmrtí26. října 1440 nebo 1440
Nantes
Příčina úmrtíoběšení
Místo pohřbeníNotre-Dame-des-Carmes
Povolánívoják, sériový vrah a pachatel znásilnění
ChoťCatherine de Thouars, Dame de Pouzauges, de Tiffauges, de Chabanais
DětiMarie de Laval, Dame de Retz
RodičeGuy II de Laval-Rais a Marie de Craon
RodMontmorencyové
FunkceRetz baron
PodpisGilles de Rais – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrabě Gilles de Montmorency-Laval, baron de Rais (1405 ? – 26. října 1440), přezdívaný Modrovous (francouzsky Barbe-bleue), byl francouzský maršál a také sériový vrah malých dětí.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Machecoulu v Bretani na západě Francie do rodiny bohatého velmože Guye de Montmorency-Lavala a jeho ženy Marie de Craonové, po smrti svých rodičů byl vychován dědečkem z matčiny strany. Po sňatku se svou sestřenicí Kateřinou de Thouarsovou získal velké jmění. V letech 1427–1435 působil jako velitel královské armády a během stoleté války bojoval i po boku Johanky z Arku a byl jmenován maršálem Francie.

Zřícenina de Raisova hradu v Champtocé-sur-Loire

Baron de Rais měl značný majetek, avšak postupně jej utratil. Vedl nákladný společenský život, financoval armádu a také se věnoval hazardním hrám. Po popravě Jany z Arku (1412 – 1431) bývalý maršál ukončil vojenskou kariéru, stáhl se z veřejného života a věnoval se okultismu a satanistickým praktikám, s jejichž pomocí chtěl získat zpět ztracený majetek. Při těchto praktikách, provozovaných na hradech Champtocé, Machecoul a Tiffauges, povraždil a umučil velké množství dětí.[1] Počet obětí není dosud znám, odhaduje se však, že mohlo jít až o stovky.

Na konci roku 1440 bylo u de Raise po násilnému sporu s jistým výše postaveným duchovním zahájeno církevní vyšetřování, díky kterému byly jeho vraždy odhaleny. Byl odsouzen k trestu smrti oběšením a popraven v Nantes dne 26. října 1440. Příběh barona de Rais pravděpodobně posloužil jako inspirace pro vznik pohádky o Modrovousovi.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gilles de Rais na anglické Wikipedii.

  1. a b c Gilles de Rais – Marschall und Kindesmörder (Frankreich, 1440) [online]. Historische Serienmörder.de [cit. 2021-10-27]. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]