11. hodina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
11. hodina
Původní název The 11th Hour
Země Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazyk anglický
Délka 95 minut
Žánr dokumentární
Námět a scénář Leonardo DiCaprio
Režie Nadia Conners
Leila Conners Petersen
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Leonardo DiCaprio
Stephen Hawking
Thom Hartmann
Michail Sergejevič Gorbačov
Sylvia Earle
James Woolsey
Andrew Weil
William McDonough
Paul Hawken
Wangari Maathai
David Suzuki
Andy Lipkis
David Orr
Produkce Nadia Conners
Leonardo DiCaprio
Leila Conners Petersen
Hudba Jean-Pascal Beintus
Eric Avery
Střih Luis Alvarez y Alvarez
Pietro Scalia
Výroba a distribuce
Premiéra USA 17. srpna 2007
Produkční společnost Warner Bros.
Distribuce Warner Independent Pictures
11. hodina na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

11. hodina je celovečerní dokumentární film o stavu životního prostředí z roku 2007 sepsaný, vyrobený i uváděný Leonardem DiCapriem. Režírován byl Leilou Conners Petersen a Nadiou Conners a financován Adamem Lewisem, Pierrem André Senizerguesem a Doylem Brunsonem. O distribuci se postaral Warner Independent Pictures. Světová premiéra byla v roce 2007 na 60. Filmovém festivalu v Cannes (16.–27. května 2007) a oficiální vydání bylo 17. srpna 2007, v tom samém roce, kdy Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) Organizace spojených národů vydal 4. hodnotící zprávu (český překlad) a rok poté, co vyšel dokumentární film Ala Gora Nepříjemná pravda (An Inconvenient Truth) o globálním oteplování.

Děj[editovat | editovat zdroj]

V dokumentu promluvilo více než 50 světových osobností a aktivistů, včetně bývalého vůdce Sovětského svazu Michaile Gorbačova, fyzika a matematika Stephena Hawkinga, nositelky Nobelovy ceny za mír Wangari Maathai a novináře Paula Hawkena. Hovoří o narůstajících globálních problémech a ničení životního prostředí. Mezi zmiňovaná témata patří: globální oteplování, odlesňování, hromadné vymírání druhů a vyčerpání biosféry oceánů. Prognóza filmu je, že budoucnost lidstva je velmi ohrožena.

Film ukazuje naději a možné řešení těchto problémů tím, že vyzývá k přijetí opatření směřujících k obnově, reformě a nové koncepci globální lidské činnosti prostřednictvím technologie, společenské zodpovědnosti a ochraně přírody. Vědci a aktivisté, mimo jiné například David Orr, David Suzuki, Paul Stamets a Gloria Flora ukazují možný pohled na novou, ale radikálně přetvořenou budoucnost, v níž lidstvo neničí planetu a životní systém, ale imituje přírodu a koexistuje s ní.

Citáty[editovat | editovat zdroj]

Globální oteplování je v centru pozornosti, zaslouženě, ale zatímco se uhlík hromadil v atmosféře, hromadil se také v oceánu a jak běžel čas, odlesňování, eroze půdy, mizení mokřin a celá řada dalších problémů pokračovala bez přestání. Jsme postaveni před celou řadu krizí a všechny z nich mohou ohrozit náš život.
— Leonardo DiCaprio[1]

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Patrick Moore, jeden ze zakládajících členů Greenpeace, který tuto organizaci ale později opustil a je nyní podporován Institutem nukleární energie, o filmu v článku Nevyhovující fakt (An Inconvenient Fact, Vancouver Sun, 29. srpna 2007) napsal, že „DiCapriův film je jen dalším příkladem zastrašovací taktiky proti těžbě dřeva“ a „velmi dobrou a jasnou připomínkou toho, jak je nutné držet hollywoodské podvodníky dál od vědy“.[2]

Výdělek[editovat | editovat zdroj]

Film vydělal celkem 8 160 853 USD (cca 160 mil. Kč) na čtyřech místech v prvním týdnu po vydání.[3]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The 11th Hour (film) na anglické Wikipedii.

  1. An Inconvenient Fact article by Dr. Patrick Moore Archivováno 15. 10. 2011 na Wayback Machine Citováno: 29. 8. 2007
  2. (anglicky) An Inconvenient Fact article by Dr. Patrick Moore Archivováno 15. 10. 2011 na Wayback Machine, citování 29. srpna 2007
  3. (anglicky) iW BOT: Hot in Theaters, citováno 5. září 2007

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]