Židovská pořádková služba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jakub Lejkin, zástupce velitele, před nastoupenou jednotkou

Židovská pořádková služba (německy Jüdischer Ordnungsdienst), také známá pod názvem Židovská policie, byla pomocná policejní jednotka vytvořená Judenratem (židovskou radou) v židovských ghettech v druhé světové válce, podléhající nacistickým rozkazům.

Členové pořádkové služby neměli oficiální uniformy, často nosili pouze identifikační pásku na rukávě a nebylo jim povoleno držet střelné zbraně. Primárně byli Němci využíváni k zabezpečení deportací ostatních Židů do koncentračních táborů.

Do pořádkové policie byli vybíráni jedinci, kteří měli obvykle malé vazby s komunitami, na které dohlíželi (to platilo zvláště po začátku deportací do koncentračních táborů), a na které tedy bylo spolehnutí, že budou poslouchat německé rozkazy. Prvním velitelem policie ve varšavském ghettu byl Józef Szeryński, polsko-židovský policejní plukovník a konvertita ke křesťanství. Změnil si jméno ze Szenkman na Szeryński a rozvinul se u něj antisemitický postoj. Přežil atentát provedený členem Židovské policie Jisra'elem Kanalem. V ghettech, ve kterých Judenrat odporoval německým rozkazům (jako například v Lucku), byla Židovská policie často používána k ovládnutí Judenratu nebo k jeho nahrazení.

Jízdní rota Židovské pořádkové služby

Jedna z největších policejních jednotek byla ve Varšavském ghettu, kde Pořádková služba čítala na zhruba 2500 mužů. V Lodžském ghettu jich bylo kolem 1200 a v Lvovském ghettu 500. Polsko-židovský historik a archivář varšavského ghetta Emanuel Ringelblum popsal krutost policie jako

…několikanásobně větší, než Němců, Ukrajinců, či Lotyšů.
— [1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jewish Ghetto Police na anglické Wikipedii.

  1. http://academic.kellogg.edu/mandel/collins_rev.htm

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]