Judenrat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Judenrat
Židovská policie v ghettu Węgrów
Vznik1939
ÚčelSpráva
PůsobnostNacistická ghetta v Evropě
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Judenrat v mn. č. Judenräte (v němčiněžidovská rada“) byl správní orgán v době druhé světové války zavedený nacistickými úřady v židovských komunitách v celé okupované Evropě, především v nacistických ghettech. Nacisté nařídili vytvoření židovské rady v každé komunitě na jimi okupovaných územích.[1]

Historické souvislosti[editovat | editovat zdroj]

Samy židovské obce si zřizovaly své samosprávné rady již ve středověku. Židovská komunita používala hebrejský termín kahal (קהל) nebo kehila (קהילה), zatímco německé úřady obecně používaly termín Judenräte.

Judenrat v době nacistické okupace představoval formu samosprávného vynucovacího orgánu, využívaného nacistickou správou ke kontrole větších židovských komunit. V některých ghettech, jako bylo Lodžské ghetto a Terezín, Němci tyto orgány nazývali „Židovská rada starších“ (Jüdischer Ältestenrat nebo Ältestenrat der Juden). [2]

Nacistická ghetta[editovat | editovat zdroj]

Židovské rady obecně reprezentovaly elitu židovských komunit. Byly zodpovědné za vnitřní správu ghett a zprostředkovávaly hladkou implementaci nařízení nacistických okupantů na židovskou komunitu. Judenrat často disponoval vlastní skupinou pro vnitřní bezpečnost a kontrolu, židovskou policii (Židovská pořádková služba, německy: Jüdische Ghetto-Polizei nebo Jüdischer Ordnungsdienst). Němci ovšem po židovských radách požadovali dodávání členů komunity na nucené práce nebo k deportaci do koncentračních táborů, čímž je stavěli do pozice kolaborantů či spolupachatelů nacistické genocidy. Vzdor proti rozkazům však mohl znamenat okamžitou popravu zastřelením nebo výměnu osoby a zařazení do příštího transportu do koncentračního tábora.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Trunk, Isaiah Judenrat: the Jewish Councils in Eastern Europe under Nazi Occupation with an introduction by Jacob Robinson. New York: Macmillan, 1972. ISBN 080329428X.
  2. Archivovaná kopie [online]. [cit. 2022-08-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-12-25.