Židé v Portugalsku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Interiér nejlépe dochované středověké synagogy v Portugalsku je v Tomaru

Židé v Portugalsku náleží k sefardské židovské větvi.

V době maurské nadvlády tvořili Židé asi 10 % portugalského obyvatelstva. I v období reconquisty byli důležitou složkou královského dvora, a to až do 15. století, kdy na Pyrenejském poloostrově začala fungovat všemocná inkvizice. Stovky utečenců se tehdy z celého Španělska a Portugalska uchýlily na severovýchod země, kam inkvizice ještě nedosáhla.[1] Po příchodu inkvizitorů byli nuceni i zde přestoupit na křesťanskou víru, volit odchod ze země či smrt.

V Portugalsku byla Židům přiznána svoboda vyznání až po pádu monarchie roku 1910, avšak komunita zde zůstala malá. V současnosti čítá přibližně 600 osob židovského vyznání.[2].

V roce 1917 byla v Belmonte objevena židovská komunita, která tajně praktikovala židovské rituály již od dob inkvizice. Přežila díky tomu, že nesmlouvavě udržovala tradici uzavírání manželství pouze mezi svými a tradice předávala z matky na dceru, a ne po otci, jak bývalo zvykem.[1]

V zemi se nachází několik synagog – synagoga v Lisabonu, synagoga v Portu, synagoga v Belmonte a několik soukromých modliteben. Produkuje se zde košer víno.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Portugalsko. Praha: Svojtka, 2008. ISBN 978-80-7352-678-8. S. 369. 
  2. The Virtual Jewish Library - Židovská populace světa (k roku 2012)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • DE LANGE, Nicolas. Svět Židů. Praha: Knižní klub, 1996. 240 s. ISBN 80-7176-325-X. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]