Želiezovce (kaštel)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Želiezovce, kaštel
Kaštel Esterházyů
Kaštel Esterházyů
Základní informace
Slohbarokní architektura a pozdní baroko
VýstavbaDesetiletí od 1880
Poloha
AdresaŽeliezovce, SlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaštel Želiezovce je kaštel ve slovenském městě Želiezovce. Nachází se v parku Franze Schuberta. Kaštel je chráněn jako národní kulturní památka Slovenské republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kaštel nechali postavit v roce 1720 v barokním slohu Esterházyové. V letech 1794-1804 došlo k jeho klasicistní přestavbě. Během svých návštěv na pozvání Jána Karola Esterházyho v letech 1818 a 1824 zde hledal inspiraci rakouský hudební skladatel Franz Schubert. V dalších letech zde pobývali např. Franz a Eduard Sacher (tvůrci slavných dortů), biskup August Fischer Colbrie, Antal Kherndl, syn grófského správce, či v roce 1905 arcivévoda Josef Ferdinand Habsburský. Poslední osoba, která v kaštielu žila, byla do roku 1944 grófka Ernestína Coudenhove. Po druhé světové válce přešel objekt do vlastnictví města a sloužil mimo jiné i jako školka. Po sametové revoluci nebyla budova využívaná. V současné době se hledá nové uplatnění kaštelu. V roce 2009 se zde plánovalo Dolnohronské muzeum[2].

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o čtyřkřídlá budovu s ústředním nádvořím. V hlavním průčelí se nachází středový trojosý rizalit a v něm kamenný portál zdobený klastickými festony. Před portálem je postaven sloupový portikus s tympanonem. Fasády člení rizality a lizenové rámy. V oknech se nacházejí zachovalé kované mříže s esovitými pruty. Místnosti mají rovné stropy a původní fajánsové kachle.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.tic.sk [online]. [cit. 2011-09-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-12-20. 
  2. http://levice.sme.sk/c/5067991/zeliezovce-chcu-v-kastieli-esterhazyovcov-vybudovat-dolnohronske-muzeum.html

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]