Železniční trať Veles–Kočani

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vlak na nádraží ve městě Kočani.

Železniční trať Veles–Kočani (makedonsky Железничка пруга Велес – Кочани) se nachází ve východní části Severní Makedonie. Zajišťuje spojení ve východní části země.

Jednokolejná železniční trať byla vybudována během 20. let 20. století v souvislosti s plány Království Jugoslávie zmodernizovat jižní část země. Měla rovněž strategický význam,[1] umožňovala lepší dopravní obslužnost hranice jugoslávského království s nepřátelským Bulharskem. Slavnostně byla otevřena dne 25. srpna 1926. Trať měla být rozšířena o odbočky severním i jižním směrem, nicméně jejich realizace byla nakonec zamítnuta. V roce 1936 byl také předložen návrh na prodloužení trati až do města Strumica. V letech 20042008 byla uzavřena pro pravidelnou dopravu.

Trať probíhá z města Veles na pláň Ovče polje až k městu Štip. Poté je vedena údolím řeky Bregalnica až do Kočanů. Za nimi je patrné ještě několik kilometrů železničních zářezů a nedokončené trati.

Stanice[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BOŠKOVSKA, Nada. Yugoslavia and Macedonia Before Tito. [s.l.]: I. B. Tauris, 2009. ISBN 978-1-78453-338-0. S. 139. (angličtina) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]