Přeskočit na obsah

Železniční trať Mikulovice – Zlaté Hory

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mikulovice - Zlaté Hory
Motorový vůz 810 ve Zlatých Horách
Motorový vůz 810 ve Zlatých Horách
Stát ČeskoČesko Česko
Číslo 297
Provozovatel dráhy Správa železnic
Technické informace
Délka 8,8 km
Rozchod koleje 1435 mm (normální)
Traťová třída C3
Napájecí soustava neelektrizovaná trať
Maximální sklon 24 ‰
Počet kolejí 1
Maximální rychlost 40 km/h
Mapa trati
Map
Externí odkazy
Geodata (OSM) OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
0,000 Mikulovice
trať do Krnova
Bělá
vlečka voj.
4,225 Ondřejovice
vlečka
5,663 Ondřejovice zastávka
7,030 Zlaté Hory skanzen
Olešnice
8,608 Zlaté Hory
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Železniční trať Mikulovice – Zlaté Hory (v jízdním řádu pro cestující označená číslem 297) je jednokolejná regionální dráha. Provoz na trati byl zahájen v roce 1896.

Útlum dopravy[editovat | editovat zdroj]

V roce 2012 na trati jezdily osobní vlaky z Mikulovic, některé byly výchozí už z Jeseníku. Interval byl ve špičce hodinový, mimo špičku pak vlak jel jednou za dvě nebo za tři hodiny.

Některé vlaky byly přímé už ze Šumperku. V pátek to byl vlak 3615, v neděli pak vlak č. 3611. V neděli taktéž jezdil spěšný vlak č. 1634, který jel až do Olomouce.

V půli roku 2012 se však kvůli zachování dopravy na peážní trati č. 292 z Krnova do Jeseníku na této trati výrazně zredukovaly spoje. Olomoucký kraj to zdůvodnil tím, že úspory ze zrušených vlaků využije na hrazení spěšných vlaků přes peáž.

Provoz byl zachován jen o víkendech a svátcích, v dosti pozměněné podobě. Zůstaly pouze čtyři páry vlaků, zbytek byl nahrazen autobusy.

Všechny vlaky jsou vedeny motorovými vozy ř. 810.

V roce 2020 byla vzkříšena myšlenka obnovit nikdy oficiálně neotevřenou zastávku u zlatorudných mlýnů ve Zlatých Horách. Zastávka s provizorním názvem Zlaté Hory-na mlýnech (též Zlaté Hory-zlatorudné mlýny) byla neoficiálně v provozu v průběhu mistrovství světa v rýžování zlata, které se v její těsné blízkosti konalo v srpnu 2010. V roce 2021 proběhla jednání Okrášlovacího spolku zlatohorského se zástupci Správy železnic, která mají vyústit v plné zprovoznění zastávky, jež je od roku 2010 vybavena nástupištěm i přístupovou cestou.[1]

Vlečka do areálu Muna Mikulovice[2]

MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV

©

Část obsahu této stránky, přístupná nyní pouze v její historii, byla odstraněna kvůli podezření z porušení autorských práv, neboť se nápadně podobá textu z:

https://spravnym.smerem.cz/Tema/Vle%C4%8Dka%20Ond%C5%99ejovice%20-%20Muna
Tato stránka je proto nyní zapsána na Wikipedie:Porušení práv. Odstraněný text bez vysvětlení neobnovujte. Pokud jste autorem materiálu a souhlasíte s podmínkami naší licence GFDL a licence CC BY-SA 3.0, pošlete prosím souhlas e-mailem dle pokynů na Nápověda:Svolení autora nebo na internetové stránce, ze které text pochází, uveďte jeho licencování dle GFDL a CC BY-SA 3.0. Pokud se nepodaří původ textu ověřit, bude po týdnu posouzeno jeho odstranění. Jestliže si nevíte rady, navštivte prosím stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc.
Pro vkladatele šablony:
Najděte autora a vložte mu na diskusní stránku:
{{subst:copyvio autor|Železniční trať Mikulovice – Zlaté Hory|2=https://spravnym.smerem.cz/Tema/Vle%C4%8Dka%20Ond%C5%99ejovice%20-%20Muna}} --~~~~
případně použijte pro nové přispěvatele:
{{subst:copyvio nováček|Železniční trať Mikulovice – Zlaté Hory|2=https://spravnym.smerem.cz/Tema/Vle%C4%8Dka%20Ond%C5%99ejovice%20-%20Muna}} --~~~~
a vložte sem:
* [[Železniční trať Mikulovice – Zlaté Hory]] z [https://spravnym.smerem.cz/Tema/Vle%C4%8Dka%20Ond%C5%99ejovice%20-%20Muna] --~~~~

Nyní je vlečka zrušena.

Stanice a zastávky[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zlaté Hory-na mlýnech (žzast). spravnym.smerem.cz [online]. [cit. 2021-12-06]. Dostupné online. 
  2. Vlečka Ondřejovice - Muna. spravnym.smerem.cz [online]. [cit. 2020-07-03]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]