Železniční stanice Bratislava-Nové Mesto

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Železniční stanice Bratislava-Nové Mesto
Bratislava Nové mesto (ŽS).JPG
Stát Slovensko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Lokalizáce železniční stanice v Bratislavě
Budova železniční stanice Bratislava-Nové Mesto

Bratislava-Nové Mesto je z hlediska osobní dopravy druhé nejdůležitější nádraží v Bratislavě.

Funguje již od roku 1962, avšak trať mezi Odborárskou, Martinským hřbitovem a stanicí Bratislava predmestie existuje již od roku 1954. Bratislava-Nové Mesto se užívá jako konečná stanice a též i jako odstavné kolejiště; takto slouží hlavně poslední dobou. V ranních špičkách zajišťuje dopravu Bratislavanů především do jihovýchodně položených průmyslových podniků.

Poté, co byl otevřen hraniční přechod Bratislava-Petržalka - Kittsee, začaly přes stanici Bratislava-Nové Mesto jezdit také nákladní vlaky směřující z Rakouska na Slovensko, především na seřaďovací nádraží Bratislava východ. Problémy zde někdy způsobuje chybějící druhá kolej vedoucí na hlavní nádraží, neboť dopravce Železničná spoločnosť Slovensko vypravuje stále více vlaků právě na bratislavské hlavní nádraží.

V období let 20012007 proběhla rekonstrukce celého nádraží, její součástí byla přestavba celé fasády budovy stanice, instalace elektronického informačního systému a v neposlední řadě i rekonstrukce nástupišť 2 a 3. V létě roku 2006 tu přibyl také i bankomat.

Na jaře 2008 se dočkalo rekonstrukce i nástupiště 1. Plánována je i rekonstrukce podchodu z haly k nástupištím, které se za dešťů mění v „plovárnu“.[zdroj?]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]