Bratislava hlavná stanica

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bratislava hlavná stanica
Bratislava hlavní nádraží
Pohled na staniční budovu
Pohled na staniční budovu
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Kraj Bratislavský
Město Bratislava
Souřadnice
Bratislava hlavná stanica
Bratislava hlavná stanica
Provozovatel dráhy ŽSR
Tratě 100, 110, 120, 130, 131, 132
Nadmořská výška - m n. m.
V provozu od 1848
Zabezpečovací zařízení RZZ
Dopravních kolejí 11
Nástupišť (hran) 6 (10)
Prodej jízdenek Ano
Návazná doprava Tramvaj,Autobus,TAXI
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bratislava hlavná stanica je hlavní železniční nádraží v Bratislavě. Nachází se na rozhraní městských částí Staré Mesto a Nové Mesto.

Obecný přehled[editovat | editovat zdroj]

Lokalizace stanice v Bratislavě

Nádražní budova, která dnes slouží jako sídlo generálního ředitelství Železniční policie na Šancové ulici číslo 1, byla postavena v roku 1848 jako koncová pro trať Bratislava - Gänserndorf - Vídeň a Bratislava - Břeclav. Druhá budova byla postavena po dokončení tratě Budapešť - Štúrovo - Bratislava před r. 1860 a používá se až do současnosti. Třetí budova, tzv. „Skleník“, byla postavena v roku 1988 jako přístavba druhé budovy a má být zbořena během dvouleté rekonstrukce Predstaničního náměstí, která se snad má začít zanedlouho (původně plánovaný začátek stavby: 2007). V roce 1883 vzniklo propojení se stanicí Bratislava-Rača na trati do Žiliny a jako poslední byla zapojena trať ze žst. Bratislava-Nové Mesto z roku 1962.

Zpočátku byla na stanici vykonávaná i nakládka a vykládka nákladních vozů, existoval i tzv. vínovod a nákladní lanovka z tzv. "Patrónky", což byla továrna na náboje (patróny) ve stejnojmenné části města. Jak rostla osobní doprava, nákladní doprava byla postupně vytlačována do jiných stanic. Současnému objemu dopravy už nepostačuje kapacita kolejiště, co se někdy projevuje při nepravidelnostech dominovým efektem při zpoždění vlaků. Jedno z řešení by mohlo být přesunutí vice vlaků do železniční stanice Nové Mesto a Petržalka, kterých kapacita má zatím značné rezervy. Problémy, které způsobují projíždějící nákladní vlaky by mohl vyřešit tunel z Lamače pod vrchem Kamzík směrem na Briežky, ale kvůli finanční náročnosti není realizace v blízké budoucnosti pravděpodobná.

Lokomotivní depo při odstavném kolejišti bylo postaveno po likvidaci původního odstavného kolejiště, které bylo v prostoru nástupišť 3-5.

Od 1. května 2008 do 13. prosince 2008 proběhla rekonstrukce 3. nástupiště, její následkem byla přesměrováno 34 vlaků do jiných stanic ve městě: Nové Mesto, Predmestie a Lamač, příp. byly vedeny jen odklonem přes žst. Východ.[1]
Od 10. května 2009 do 2. září 2009 probíhá rekonstrukce 4. nástupiště, její následkem je přesměrování 12 vlaků do/ze stanice Nové Mesto, dalších 7 je zkráceno v úseku Nové Mesto - Hlavná stanica na 1 motorový vůz.[2]

V roce 2012 došlo k přerušení tramvajových spojů na stanici v důsledku havarijního stavu kolejí v některých úsecích v jejím okolí. Tramvajové spoje byly částečně nahrazeny autobusovou dopravou (např. speciální spoj X13). Oprava kolejí je zahrnuta do připravovaného projektu rekonstrukce stanice a Predstaničného náměstí (od r. 2012 Námestie Franze Liszta).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Bratislava hlavná stanica
Trať 100 Bratislava - Marchegg (km traťový: 54,364)
BSicon lBHF.svg
vzdálenost: 19 km
Trať 110 Bratislava - Kúty (km traťový: 54,364)
BSicon lBHF.svg
vzdálenost: 64 km
Trať 120 Bratislava - Žilina (km traťový: 0,000)
BSicon lBHF.svg
vzdálenost: 203 km
Trať 130 Bratislava - Štúrovo (km traťový: 54,36)
BSicon lBHF.svg
vzdálenost: 135 km
Trať 131 Bratislava - Komárno (km traťový: 54,36)
BSicon lBHF.svg
vzdálenost: 100 km
Trať 132 Bratislava - Hegyeshalom (km traťový: 0,228)
BSicon lBHF.svg
vzdálenost: - km