Španělská Armada

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o španělském loďstvu. O organizovaném ozbrojeném sboru pojednává článek armáda.
Zničení armady roku 1588

Španělská Armada (španělsky: Grande y Felicísima Armada, známá jako Armada Invencible; Velká a nejšťastlivější Armada, Neporazitelná Armada) byla flota, kterou nechal postavit habsburský král Filip II. Španělský pro invazi do Anglie.

Čítala na 130 lodí všeho druhu, vyzbrojených 1500 kusy mosazných a 1000 železných děl, její posádky tvořilo na 8000 námořníků a 18 000 vojáků. Flota byla složená z 28 původních válečných lodí: 20 galeon, 4 galér a 4 galeas; zbytek loďstva sestával hlavně z vyzbrojených karak, hulků a lehkých lodí. Vydržování Armady stálo ročně kolem 4 milionů dukátů, což byla asi polovina Filipových ročních důchodů.[zdroj?]

28. května 1588 vyplula Armada pod vedením vévody de Medina-Sidonia z Lisabonu, když poslední loď opustila přístav až o dva dny později. Flota zamířila do kanálu La Manche, kde se měla spojit s armádou vévody Parmského, generála španělských vojsk v Nizozemí. Celé vojsko se pak mělo vylodit v Anglii.

Po prohrané bitvě u Gravelines byla Armada zahnána na sever a při návratu kolem skotských a irských břehů se setkala s řadou ničivých bouří. Do Španělska se vrátilo pouze 64 lodí a kolem 10 000 mužů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]