Přeskočit na obsah

Škréta, spolek mladých českých výtvarníků v Mnichově

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Škréta, spolek mladých českých výtvarníků v Mnichově
Právní formaspolek
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Škréta, spolek mladých českých výtvarníků v Mnichově (německy: Akademie der bildenden Künste, München) bylo mnichovské umělecké sdružení.

Historie spolku

[editovat | editovat zdroj]

Koncem 19. století byla pražská Akademie považována za příliš konzervativní instituci, která neposkytovala moderní výuku, a řada malířů odešla raději studovat do ciziny.

V Mnichově, který byl tehdy kosmopolitním uměleckým centrem a kde se shromažďovali studenti umění ze střední a východní Evropy, založili spolek roku 1885 mladí čeští studenti. Předsedou byl zvolen Joža Uprka. Spolek Škréta, nazvaný po slavném českém malíři sedmnáctého století, byl jedním z největších společenství českých studentů v zahraničí a přímým předchůdcem SVU Mánes. Měl svou vlastní klubovou místnost s obrazem Prahy od J. Schussera a podobiznou K. Škréty, jejímž autorem byl Luděk Marold. Účelem spolku bylo pořádat výstavy, přednášky, debaty a pěstovat styky se slovanskými akademiky, kteří v Mnichově také studovali. Spolek udržoval pravidelné kontakty s domovem a vydával ručně rozmnožovaný týdeník, který koloval jako jediný exemplář ve dvou oddělených svazcích: Špachtle a Paleta. Svazek Špachtle byl satirický časopis, Paleta byl časopis věnovaný umění a literatuře, oba vycházely až do roku 1899.

Spolek se zaměřoval na výtvarnou scénu v Německu, ale byl svou povahou patriotický a podporoval slovanskou vzájemnost přijetím studentů z jiných slovanských zemí – Rusů, Poláků, Jihoslovanů a Bulharů.

Ještě v Mnichově členové spolku uvažovali o přejmenování a přijali název Svaz výtvarných umělců Mánes po malíři Josefu Mánesovi, který v Mnichově studoval v letech 1844-1847. Spolek vystoupil na obranu Mikoláše Alše ve sporu s Národním divadlem o realizaci cyklu lunet Má vlast a jmenoval ho čestným předsedou.

Pražská Akademie výtvarných umění, která byla původně soukromým zařízením, prošla v roce 1887 důležitou reformou, kdy byli z Vídně povoláni noví učitelé, krajinář Julius Mařák a novoromantický symbolista Maxmilián Pirner. Poté se většina studentů vrátila domů a dokončila studia zde. Alfons Mucha a Karel Vítězslav Mašek odešli z Mnichova do Paříže a spolek Karel Škréta roku 1888 zanikl.

Rok 1887 je oficiálním datem založení Spolku výtvarných umělců Mánes, který byl zprvu zaměřen patrioticky, později sehrál významnou roli při podpoře moderního umění a mezinárodních kontaktů.

Seznam členů spolku Škréta (neúplný)

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mánes Union of Fine Arts na anglické Wikipedii.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Nová encyklopedie českého výtvarného umění (N-Ž), Horová A, ed., 1995, Academia, Praha, ISBN 80-200-0522-6

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]