Škola Malého stromu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Škola Malého stromu
Autor Forrest Carter
Původní název The Education of Little Tree
Země Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Žánr historický román a fictional memoir
Vydavatel Dell Publishing
Datum vydání 1976
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Škola Malého stromu je román amerického spisovatele Asa Earl Cartera, vydaného pod pseudonymem Forrest Carter.[1] Poprvé ji v roce 1976 vydalo nakladatelství Delacorte Press. Vypráví příběh malého chlapce, míšence, který ve věku 5 let ztratil oba rodiče a je vychováván v indiánském způsobu života.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Přes protesty příbuzných se chlapce ujmou jeho dědeček s babičkou, kteří žijí v horách na dávném území indiánského kmene Čerokí. Babička je čistokrevná indiánka z kmene Čerokí, dědeček je napůl indián a napůl běloch, jeho předkové přišli do Ameriky ze Skotska. Babička s dědečkem odvedou chlapce do svého srubu vysoko v horách, kde žijí a živí se lovem a pěstováním plodin, zejména kukuřice. Chlapec dostává indiánské jméno Malý strom a dědeček s babičkou ho učí, jak má po vzoru Indiánů žít v souladu s přírodou, žít a nechat žít, brát jen to, co potřebuji, nic víc. Učí ho myslet jako Indiána, nikoli jako bílého muže. Malý strom pomáhá dědečkovi v jeho řemesle – pálení whisky, kterou pak ilegálně dodává do obchodu dole v osadě. Dědeček toto umění převzal od svých skotských předků. Malý strom prožije v čistém prostředí několik krásných let, naučí se mnoho z indiánské moudrosti a chce jako dědeček a babička žít v horách jako Čerokí. Šťastné období končí příchodem úředníků, kteří mají za úkol nezletilého chlapce umístit do sirotčince, protože podle platných zákonů nemůže chlapce vychovávat negramotný horal a stará indiánka. Přes babiččinu a dědečkovu snahu je Malý strom umístěn do sirotčince, provozovaného církví. Zde je Malý strom vystaven krutému zacházení ze strany církevních představitelů. Protože jeho otec a matka neuzavřeli sňatek podle amerických zákonů, ale byli spojeni obřadem Čerokíů, je nazýván bastardem, který nemůže být spasen. Malý strom je smutný, pomocí řeči stromů, větru a vzkazů, posílaných za soumraku přes Psí hvězdu, jsou babička, dědeček a jejich přítel, starý osamělý Čerokí Vrbovej John zpraveni o jeho smutku. Vrbovej John se vydá na dalekou cestu do sirotčince, kde němou, ale důraznou výhrůžkou tak dlouho znepokojuje ředitele, až je Malý strom propuštěn a může se vrátit zpět do hor. Babička a dědeček jsou již staří, po jejich smrti však Malý strom ví, že jeho škola je tou nejlepší a že již nikdy nebude opuštěný, protože ho babička a dědeček naučili rozumět přírodě a horám.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. RANDALL, Dave. The tall tale of Little Tree and the Cherokee who was really a Klansman [online]. September 1, 2002. Dostupné online. (anglicky)