Přeskočit na obsah

Šari

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Šari
Základní informace
Délka toku1500 km
Plocha povodí700 000 km²
SvětadílAfrika
Zdrojnice
Ústí
Protéká
ČadČad Čad, KamerunKamerun Kamerun
Úmoří, povodí
bezodtoká oblast, Čadské jezero
Povodí řeky Šari
Povodí řeky Šari
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šari (arabsky نهر شاري‎, francouzsky Chari, anglicky Chari River) je vnitrozemská řeka ve Střední Africe (Čad, hraničně Kamerun a Středoafrická republika), hlavní přítok do jezera Čad. Od pramene zdrojnice Uam je dlouhá asi 1500 km (podle jiných zdrojů 1400 km). Povodí má rozlohu asi 700 000 km² (kromě zmíněných států zasahuje i do Súdánu). Největším městem na toku je čadská metropole Ndžamena.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Vzniká soutokem řek Uam a Gribingi, které pramení ve Středoafrické republice. Zdrojnice Gribingi přijímá zprava velké množství přítoků (Bamingi, Auk, Kejta) a v oblasti Sarh vytváří vnitrozemskou deltu. Po soutoku zdrojnic přijímá zprava řeku Aja (Salamat) a ještě níže největší levý přítok Logone. S ní dohromady vytváří při ústí do Čadského jezera rozsáhlou deltu, jejíž velikost se výrazně periodicky mění v závislosti na výši hladiny jezera.

Vodní stav[editovat | editovat zdroj]

Vzestup hladiny nastává v období letních dešťů a trvá několik měsíců. Hladina se zvedá postupně a povodňová vlna postupuje po řece. Na střední a dolní tok tak přichází na podzim a do Ndžameny v listopadu. Řeka a její přítoky se silně rozvodňují a vytvářejí dočasná jezera a průtoky, jež ji spojují s povodím Nigeru.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vodní doprava je možná do města Batangafo na zdrojnici Uam (860 km). Na řece je rozvinuté rybářství.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]