Šťastný úsměv

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Šťastný úsměv, z.s.
Právní forma spolek
Založeno 11. března 2005
Předseda Mgr. Anežka Rouš Dvořáková
Adresa Werichova 9, Olomouc 779 00
IČO 26992906
Další informace
Web http://stastny-usmev.cz/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šťastný úsměv, z. s., je nezisková organizace dobrovolníků, která pomáhá od roku 2005.[1] Jejím cílem je demýtizace a detabuizace rozštěpů ve společnosti. Úkolem je zlepšit informovanost rodičů malých pacientů i pacientů samotných o průběhu a podmínkách léčby. Léčba je dlouhodobá a cílem spolku je tuto dlouhou cestu za šťastným úsměvem dětem i dospělým co nejvíce zpříjemnit.[2][3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Občanské sdružení Šťastný úsměv bylo založeno 11. března 2005. O deset let později bylo převedeno na Šťastný úsměv, z. s. se sídlem v Olomouci.[4]

Projekty[editovat | editovat zdroj]

průvodce léčbou

Realizované projekty dostupné pro širokou veřejnost, které usnadňují péči o rozštěpové pacienty a zlepšují povědomí společnosti o problematice obličejových rozštěpů.[5][6]

Pro tvůj šťastný úsměv

Publikace[7] je průvodce léčbou nejrozšířenější vývojové vrozené vady obličejového rozštěpu od narození k dospělosti. Publikace byla vypracovaná ve spolupráci s odborníky a nabízí ucelené informace o léčbě. Napsali Martina Kolísková a Zdeněk Dvořák.

Videa[editovat | editovat zdroj]

Od rozštěpu ke šťastnému úsměvu[editovat | editovat zdroj]

Krátký filmový dokument o životě dětí s rozštěpem. Seznamuje s prací spolku a seznamuje o začátcích rodičů, když se dozvědí o tom, že miminko bude mít vrozenou vývojovou vadu rozštěp. Filmový dokument zachycuje léčbu dětí s rozštěpy a zachycuje, jak právě tyto děti vnímají svůj handicap.[8]

Cesta k úsměvu[editovat | editovat zdroj]

Krátký filmový dokument seznamuje MUDr. Zdeněk Dvořák, Ph.D. (rozštěpový specialista z kliniky plastické a estetické chirurgie při FN u svaté Anny v Brně) s historií rozštěpů a podá ucelené informace o jeho léčbě. Součástí dokumentu jsou názory rodičů, dětí a dospělých, kteří se s rozštěpem narodili.[9]

Rozštěp obličeje[editovat | editovat zdroj]

Rozštěp obličeje vyžaduje náročnou a dlouhodobou léčbu, avšak díky pokrokům v medicíně dosahuje léčba skvělých výsledků. I s rozštěpem obličeje lze prožít normální a plnohodnotný život [2].

Můj svět s kamarády[editovat | editovat zdroj]

Kniha [10]je určena pro děti předškolního a mladšího školního věku s rozštěpem obličeje. Srozumitelnou a zábavnou formou seznamuje dítě s průběhem léčby a nabízí způsob, jak samo dítě může o rozštěpu mluvit se svým okolím. Napsala Martina Kolísková, vydalo nakladatelství Albatros.

Logopedická příručka[editovat | editovat zdroj]

Logopedie je pro všechny

Logopedická příručka[11] je určena nejen rodičům dětí s rozštěpem, ale i dospělým s rozštěpem a klinickým logopedům. Příručka obsahuje základní informace o tom, jaké potíže rozštěpové vady obličeje v oblasti logopedie přinášejí, ale i konkrétní cvičení pro děti s názornými obrázky, rady, jak logopedii zpříjemnit. Vysvětluje pojem palatolalie, velofaryngeální uzávěr a velofaryngeální insuficience. Na vzniku příručky spolupracoval spolek s klinickými logopedy se znalostí problematiky rozštěpů. Napsala Michaela Chotěborová.

Příběh Lva Lippyho[editovat | editovat zdroj]

Psychologická pomůcka pro děti

Pohádka pro nejmenší je určena pro nejmenší děti s rozštěpem. Nejmenší děti zaujme a mohou se ztotožnit s jejím hlavním posláním. Děti si mohou uvědomit, že odlišnost neznamená být horší. Naopak, odlišnost je jedinečnost a je znakem každého člověka. Psychologická pomůcka pro vyrovnání se s vrozenou vadou.

Příběh Lva Lippyho k poslechu[editovat | editovat zdroj]

Pohádku převyprávěl Igor Dostálek a lze si ji poslechnout spolu s dětmi.

Leporelo[editovat | editovat zdroj]

Příběh lva Lippyho[12] napsala Anežka Rouš Dvořáková, ilustrovala Vendula Hegerová je Leporelo pro nejmenší děti s příběhem malého lvíčka Lippyho, ze kterého vyrostl moudrý a spravedlivý král.

Lippy[editovat | editovat zdroj]

Plyšový lvíček Lippy pomáhá dětem s rozštěpy překonat úskalí léčby a doprovází děti léčbou a životem. Lippy není jen obyčejný plyšáček, ale úžasný maňásek, který vašimi ústy může povědět maličkému pacientovi pohádku, může mu vysvětlit, proč má také na rtíku jizvičku. Z hlediska psychologie poskytuje nezastupitelnou pomůcku pro děti s rozštěpem a pomáhá dětem vyrovnat se s vrozenou vadou.

Stolní kalendář[editovat | editovat zdroj]

Spolek ve spolupráci se svými členy vydává stolní kalendáře na rok. Kalendář doplněný fotografiemi dětí s rozštěpy provází s úsměvem každým dnem roku.

Přátelská setkání rodin[editovat | editovat zdroj]

Pravidelná přátelská setkání rodin, kterým vstoupila do života vrozená vývojová vada rozštěp, spolek pořádá jednou ročně. Součástí setkání jsou sbližující hry pro děti i odborné přednášky. Rodiče si mezi sebou předávají své zkušenosti s léčbou, péčí i výchovou dětí a získávají zkušenosti a nadhled nad situací. Součástí setkání jsou odborné přednášky lékařů, kteří se léčbou rozštěpů zabývají.

Články a rozhovory do médií[editovat | editovat zdroj]

Září měsícem osvěty

Články a rozhovory do médií jsou vydávány průběžně. Články poukazují na činnost spolku i vyprávějí příběhy obyčejných rodin, kterým vstoupil do života rozštěp. Vyprávějí, jak se s nečekanou skutečností vypořádali. Rozhovory napomáhají k celospolečenské osvětě rozštěpů a k většímu povědomí o rozštěpech, o léčbě i o lidech, kteří se s nepřízní osudu vyrovnali.

rok 2015 - Předsedkyně spolku Anežka Rouš Dvořáková byla host Českého rozhlasu Olomouc v pořadu Nezatloukat[13] a v pořadu Větrník - Host ve studiu[14]. Spolek publikoval články na internetovém portálu o dětech a rodičích a prezentoval lvíčka Lippyho[15], vysvětloval nutnost osvěty[16] a vydal článek, kde vysvětluje rozštěp na fiktivním příběhu[17]. Vyšel článek, kde popisuje pojem rozštěp a činnost spolku[18].  V časopise v rubrice příběhy ze života vyšel příběh o léčbě v dospělosti[19].

Příběhy skutečných lidí[editovat | editovat zdroj]

Příběhy mají moc, mají sílu a předávají pozitivní příklady lidí, kteří mají zkušenost s obličejovými rozštěpy. Příběhy lidí jsou zveřejňovány a vyjadřují osobní zkušenost vyrovnání se s vrozenou vývojovou vadou.

Fotokniha[editovat | editovat zdroj]

O rozštěpu k úsměvu[20]. Kniha vyšla v roce 2016 a obsahuje medailonky osob doplněné fotografiemi Lenky Hatašové. Kniha je zaměřena především na rodiče, kterým byla rozštěpová vada obličeje diagnostikována prenatálně u jejich očekávaného potomka i pro širokou širokou čtenářskou veřejnost.

Informační letáčky[editovat | editovat zdroj]

Letáčky se základními informacemi jsou vydávány a rozesílány na odborná pracoviště a jsou určeny pro odbornou i laickou veřejnost. Pro všechny, kteří chtějí vědět více o spolku a chtějí více znát problematiku obličejových rozštěpů. Je určen pro širokou veřejnost k osvětě s kolem odstraňovat mýty a tabu ve společnosti.

Září – mezinárodní měsíc osvěty rozštěpů[editovat | editovat zdroj]

Září je mezinárodní měsíc osvěty rozštěpů a spolek se každoročně aktivně připojuje. Září je vyhlášeno jako Craniofacial Acceptance Month čili měsíc věnovaný obličejovým deformitám.[21]

Připravované projekty[editovat | editovat zdroj]

Nově připravované projekty nejen pro lidi, kterým vstoupila do života vývojová vrozená vada rozštěp i pro širokou veřejnost.

Omalovánky[editovat | editovat zdroj]

Omalovánky pro nejmenší s obrázky leporela Příběh Lva Lippyho. Připravuje ilustrátorka Vendula Hegerová.

Výroční zprávy[editovat | editovat zdroj]

Výroční zprávy jsou vydávány každý rok a shrnují činnosti spolku za uplynulé roční období.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. VOLNÝ, Bořek; ROUŠ DVOŘÁKOVÁ, Anežka. Když je úsměv přerušený [online]. Olomouc: Český rozhlas, 14.12.2015. Dostupné online. 
 2. BAIEROVÁ, Dana. Ve Šťastném úsměvu pomáhají dětem s rozštěpem obličeje projít léčbou s úsměvem [online]. Deník neziskovky, 2013-9-24. Dostupné online. 
 3. HETTNEROVÁ, Magda. Šťastný úsměv pomáhá rodičům i dětem s rozštěpem [online]. Florence.cz, 2014-7-4. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
 4. Dobré místo pro život, občanské sdružení - pomáháme s pokorou [1]
 5. VINŠ, Jakub. Rozštěp obličeje [online]. Česká ordinace, 2013-11-29. Dostupné online. 
 6. Citace z deníku neziskovky „Ve Šťastném úsměvu pomáhají dětem s rozštěpem obličeje projít léčbou s úsměvem“.
 7. KOLÍSKOVÁ, Martina. Pro tvůj šťastný úsměv. první. vyd. Olomouc: Občanské sdružení Šťastný úsměv, 2014. 64 s. ISBN 978-80-260-6146-5. 
 8. Video o dětech s rozštěpem. Dostupné online.
 9. Video se slovy lékaře o léčbě rozštěpu. Dostupné online.
 10. KOLÍSKOVÁ, Martina. Můj svět s kamarády. první. vyd. Olomouc: Občanské sdružení Šťastný úsměv, 2013. 42 s. 
 11. CHOTĚBOROVÁ, Michaela. Mami, tati - procvičujte se mnou .... první. vyd. Olomouc: Šťastný úsměv, z.s., 2015. 56 s. ISBN 978-80-260-7502-8. 
 12. DVOŘÁKOVÁ ROUŠ, Anežka. Příběh lva Lippyho. 1.. vyd. [s.l.]: Albatros Media a.s., 2016. 10 s. ISBN 978-80-264-1150-5. 
 13. Nezatloukat [online]. Český rozhlas Dvojka, 2015-10-03. Dostupné online. 
 14. VOLNÝ, Bořek. Větrník - host ve studiu (lvíček Lippy a rozštěp) [online]. Olomouc: Český rozhlas, 8.12.2015. Dostupné online. 
 15. KOLÍSKOVÁ, Martina. Tak ty ses, chudáčku, narodil s rozštěpem [online]. Rodina - Každodeník o dětech a rodičích, 22.5.2015. Dostupné online. 
 16. ROUŠ DVOŘÁKOVÁ, Anežka. Proč je osvěta tak důležitá [online]. Rodina - Každodeník o dětech a rodičích, 8.9.2015. Dostupné online. 
 17. KOLÍSKOVÁ, Martina; ŠIBALOVÁ, Jana. Být či nebýt [online]. Rodina - Každodeník o dětech a rodičích, 22.9.2015. Dostupné online. 
 18. KOLÍSKOVÁ, Martina. Strašák rozštěp [online]. Batul, prosinec 2015. Dostupné online. 
 19. VONDROVÁ, Iva. S rozštěpem obličeje jsem se smířila, i když to bolí. Překvapení. 7.9.2015, roč. 2015, čís. 37, s. 18,19. Dostupné online. 
 20. Od rozštěpu k úsměvu. Olomouc: Šťastný úsměv, z.s., 2016. 41 s. ISBN 978-80-260-9572-9. 
 21. Zahraniční organizace na pomoc lidem s rozštěpy Cleft smile Dostupné online.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]