Řád svatého Huberta (český)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

V Lysé nad Labem založil 3. listopadu 1695 František Antonín hrabě Špork lovecké bratrstvo s názvem Řád sv. Huberta a stal se jeho prvním velmistrem. Členy řádu se za jeho života stávali šlechtici, kteří v parforsním honu našli svou zálibu.[1] Když Šporkův lovecký řád přijal roku 1723 císař Karel VI., popularita bratrstva značně vzrostla a vstupovaly do něj významné osobnosti z řad nejvyšší šlechty i členové královských rodů. Po smrti hraběte Šporka roku 1738 však toto lovecké bratrstvo brzy zaniklo.

V Česku působí dva zapsané spolky s podobným názvem a obsahem své činnosti, a to Řád svatého Huberta a Rytířský Řád Svatého Huberta. Náplní těchto organizací je sdružování myslivců, podpora mysliveckých tradic, výchova mládeže v myslivosti atp.[2][3]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KLEISNER, Tomáš. Emblematický výklad lovecké medaile hraběte Šporka. Pictura verba cupit. 2006, s. 291–293. Dostupné online. 
  2. Úplný výpis ze spolkového rejstříku [online]. Veřejný rejstřík a Sbírka listin [cit. 2019-06-27]. Dostupné online. 
  3. Svatohubertská troubená a zpívaná mše zaplnila milevskou baziliku. Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů [online]. 2016-11-05 [cit. 2020-06-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]