Československý DX klub

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Československý DX klub
Právní forma spolek
Založeno 24. října 1990
Adresa Lorencova 5424, Zlín, 760 01, Česko
IČO 65274571
Další informace
Web www.dx.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Československý DX klub je zájmové hnutí, sdružuje od 70. let minulého století příznivce hobby, pojmenovaného DX-ing (z angl. distance x - neznámá vzdálenost).

Vznik a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Toto zaměření rozhlasových posluchačů (tzv. "DXing") bylo od počátků rádia spjato s radioamatérskými spolky, a v období totalitního režimu v Československu potlačováno a vyháněno za hranice legality. První samostatně organizovaný klub vznikl již v roce 1976, ale řádný spolek Československý DX klub (zkratka CSDXC) je registrován od r. 1990 a sdružuje členy z Česka a Slovenska. Po rozdělení státu o tři roky později se členové rozhodli zachovat původní název.

DXing zahrnuje dálkový příjem rozhlasu a TV, majáků ale též jiných vysílání v celém kmitočtovém spektru. Přesto, že má dost členů radioamatérskou koncesi, poslechem ostatních radioamatérů se nezabývá (na to jsou jiné kluby), také o pásmech CB a PMR se téměř nic nepíše. Měsíčně vydávaný časopis formátu A5 vycházel od roku 1990 do 2001 pod názvem DX REVUE a od roku 2002 změnil název na RADIO REVUE. Od roku 2010 vychází už jen elektronicky (PDF) a barevně.

RADIO REVUE přináší zprávy a informace o slyšitelnosti vzdálených stanic a změnách v rozvrzích vysílání AM i FM rozhlasu, o českých a slovenských relacích zahraničních stanic, další rubriky informují o nerozhlasových službách (fonický a digitální provoz, radioamatérské a jiné majáky...), o korespondenci se stanicemi a potvrzování příjmu, dále předpovědi šíření radiových vln, FM-TV o příjmu VKV a TV.

Klub vydává publikace a CD. Klub organizuje setkání členů, a tzv. DX kempy (pro poslech na vysokých kopcích nebo v místech, kde není žádné rušení) a exkurze do radiově zajímavých míst.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]