Československé velvyslanectví v Londýně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Československé velvyslanectví v Londýně
Vstup na velvyslanectví (dnes Slovenska)
Vstup na velvyslanectví (dnes Slovenska)
Poloha
Adresa Londýn, Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Československé velvyslanectví v Londýně je budova na rozhraní londýnských čtvrtí Kensington a Notting Hill, přesněji na nároží ulice Kensington Palace Gardens. Nechala ji postavit československá vláda na základě architektonického návrhu Jana Šrámka, Jana Bočana a Karla Štěpánského z ateliéru Beta Projektového ústavu hlavního města Prahy. Tým vedl architekt Šrámek. Budova je slohově řazena k brutalismu. Stavba začala v roce 1965, dokončena byla roku 1970. Velvyslanectví se do budovy přemístilo z tradičního pronajatého sídla na Grosvenor Place, které Československo využívalo od konce první světové války.

Stavba se dělí na dva objekty. Menší je obrácen do ulice Kensington Palace Gardens a původně sloužil k pracovním potřebám. Druhý vede do ulice Notting Hill Gate, ten měl zejména obytnou funkci. Po rozpadu československé federace menší budovu získala Slovenská republika, z obytné bylo vytvořeno velvyslanectví České republiky.

Stavba je vybudována ze železobetonových panelů, skla a dřevěných přepážek. Tvůrci se programově stavěli proti dekorativismu, takže na budově jsou záměrně ponechány například rýhy, které zůstaly v betonu po sbíječkách či bednění - jak bylo v brutalistickém stylu obvyklé. V budově jsou nicméně i obrazy, sochy, reliéfy, grafiky a tapisérie (Stanislava Kolíbala, Adrieny Šimotové, Aleše Veselého, Jiří Johna, Evy Kmentové), byť povětšinou abstraktní, aby nerušily brutalistický charakter stavby.

Na dokončovacích pracích se podílel i významný britský architekt a ctitel brutalismu Robert Matthew, který udělal hodně pro její reklamu a dobrou pověst. V roce 1971 budova také získala nejprestižnější britskou architektonickou cenu RIBA (Royal Institute of British Architects), a to za nejlepší stavbu vytvořenou v Británii zahraničními architekty.[1] Komise RIBA tehdy ve zdůvodnění uvedla, že "na rozdíl od mnoha prefabrikovaných betonových staveb tato je rafinovaným příkladem svého druhu, s obratně technicky i esteticky zvládnutými detaily."[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]