Červený most (Bratislava)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Červený most
Mlynská dolina červený most 01.jpg
Základní údaje
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Mapa
Další data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Červený most (maďarsky Vöröshíd; slovensky Červený most) je železniční most v Bratislavě, který je v Mlýnské dolině a vede přes údolí potoka Vydrice. Je pojmenován podle zřetelného červeného nátěru. Byl vybudován v roce 1848 jako součást železniční tratě Gänserndorf - Marchegg - Bratislava a původně byl jednokolejný.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Ke zdvojkolejnění 215 m dlouhého a 17 m vysokého, původně cihlového mostu došlo v roce 1881. Podpíralo ho devět mostních oblouků a svou funkci v původní podobě plnil až do 4. dubna 1945, kdy ho ustupující německá vojska zničila. Zachoval se fragment pilíře, který je od 29. dubna 1986 technickou památkou. V rekordně krátkém čase sedmi dní byl vojáky Rudé armády a místními obyvateli nahrazen provizorním přemostěním. 30. dubna 1948 byl postaven současný ocelový most. Ten reflektuje původní pojmenování a je natřený na červeno.

U Červeného mostu se nachází železniční zastávka Bratislava-Železná studienka, která je součástí železniční trati Bratislava - Marchegg. Po této trati 20. srpna 1848 přijel do Bratislavy první vlak z Vídně, tažený parní lokomotivou. Trať umožnila napojení Bratislavy na rozvíjející se železniční systém v Evropě.

Galerie[editovat | editovat zdroj]


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Červený most na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]