Červený most (Babiččino údolí)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Červený most
Prinz Franz Josefs Brücke
Červený most (Ratibořice).jpg
Základní údaje
StátČeskoČesko Česko
KrajKrálovéhradecký kraj
OkresNáchod
Dopravacyklisté, pěší
ŘekaÚpa
Otevřen1880
Uzavřen2020
Souřadnice
Parametry
Materiáldřevo, pískovec, ocel
Mapa
Další data
Kód památky106237 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Červený most stojí na katastrálním území Žernov u České Skalice. Jde o dřevěný věšadlový most z roku 1880, který byl v roce 2018 Ministerstvem kultury České republiky prohlášen kulturní památkou České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Most nahradil průjezd brodem na tzv. Panské cestě přes řeku Úpu v severní části Babiččina údolí. V roce 1880 byl postaven pod názvem Prinz Franz Josefs Brücke, ale pro svou charakteristickou červenou barvu se ujal název Červený most.[2][3] Most je majetkem podniku Lesy České republiky.[4] V závěru roku 2020 byl pro špatný technický stav uzavřen.[5][6] Most je určen pro cyklisty a pěší. Vedou přes něj cyklistická trasa č. 4018 dvě turistické trasy pro pěší a naučná stezka Po stopách erbu zlatého třmene.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Most je pevný dvoupólový dřevěné konstrukce kolmo orientovaný na vodní tok. Je položen na nábřežní opěry a středový pilíř v korytu řeky Úpy, které jsou vyzděné z opracovaných pískovcových kvádrů. Středový pilíř má oválný tvar s klínem u paty na návodní straně. Mezi vnitřními poli mostu je hlavní konstrukce, kterou tvoří dvojitá věšadla. Na jejich věšácích jsou zavěšeny podvlaky, které podpírají čtyři podélníky ze zazubených trámů na středovém pilíři podepřené kráčaty. Do podélníků jsou zakotveny sloupky zábradlí se zavětrováním ondřejskými kříži. Vrcholy sloupků a věšadel jsou nad zábradlím a jsou zdobně zaobleny s odstupněním. Zábradlí pokračuje i na obou předmostích. Mostovku tvoří dřevěné fošny s hranolovými krajnicemi a je zesílená ocelovými profily, které byly do mostovky vloženy při opravě pravděpodobně v poslední čtvrtině 20. století. Dřevěné nosné konstrukce jsou natřeny výraznou červenou krycí barvou.[2]

Na boční straně středového pilíře je vytesán nápis:

PRINZ FRANZ JOSEFS BRÜCKE

doplněný korunkou a letopočet

1880

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2021-01-25]. Identifikátor záznamu 1999993737 : Červený most. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b STANĚK, Antonín. Rozhodnutí. iispp.npu.cz [online]. Ministerstvo kultury ČR, 2018-08-23 [cit. 2021-01-25]. Dostupné online. 
  3. Červený most :: Ratibořice - Babiččino údolí. www.ratiborice-babiccinoudoli.cz [online]. [cit. 2021-01-25]. Dostupné online. 
  4. Lesy ČR úspěšně dokončily revitalizaci lipové aleje v Babiččině údolí u Ratibořic |. lesycr.cz [online]. [cit. 2021-01-25]. Dostupné online. 
  5. HARTMAN, Vlastimil. Červený most v Babiččině údolí bude pro veškerý provoz uzavřen - Oficiální stránky města Česká Skalice. www.ceskaskalice.cz [online]. [cit. 2021-01-25]. Dostupné online. 
  6. MOJŽÍŠ, Libor. Samosprávy v okolí Babiččina údolí pracují na otevření Červeného mostu. Náchodský deník. 2020-12-20. Dostupné online [cit. 2021-01-25]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]