Černovous

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Černovous
Rodné jméno Edward Teach
Narození 1680
Bristol, Anglie
Úmrtí 22. listopad 1718
Ocracoke, USA
Národnost Anglická
Znám jako Černovous
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Edward Teach, známý jako Černovous (1680 Bristol, Anglie22. listopadu 1718 Ocracoke Bay, Severní Karolína), byl známý anglický pirát, který byl však aktivní jenom 15 měsíců.

Působil v čase zlaté éry pirátství na začátku 18. století v Karibiku. Měl pověst jednoho z nejobávanějších pirátů. Říká se, že u sebe nosil 6 pistolí a dvě šavle. Prý měl ve vlasech zapleteny hořící doutnáky. Jeho loď Pomsta královny Anny byl nejobávanější pirátský koráb všech dob. Byl zabit poručíkem Robertem Maynardem spolu s jeho posádkou.

Osobnost[editovat | editovat zdroj]

Byl to inteligentní a společenský muž s přirozenou autoritou, který si rychle uvědomil, že je důležitá i jistá forma reklamy.

V podstatě o sobě nechal šířit děsivé historky, které však vůbec nebyly pravdivé. Tak vznikl obraz Černovouse jako krutého a obávaného piráta, ale údajně to byl v soukromí laskavý a klidný muž.

Jeden z přeživších z Černovousem vydrancované lodi ho popsal jako: Vysokého, štíhlého muže se širokými rameny a dlouhými černými vousy, které si svazoval černými stuhami. Často je vyobrazován s černým kabátem.

Námořník v anglických službách[editovat | editovat zdroj]

Než se stal pirátem, sloužil jako námořník v královském námořnictvu během války nazývané válka královny Anny, která skončila v roce 1713.

Začátky kariéry piráta[editovat | editovat zdroj]

Po válce se dostal na New Providence v Bahamách. Tam se setkal s Benjaminem Hornigoldem, který ho učinil členem své posádky. Po nějaké době si Benjamin všiml jeho vůdcovských schopností a svěřil mu jednu ze svých lodí.

Postupem času se Černovous zmocnil nejméně dalšíh dvou lodí, z jedné poté udělal svou vlajkovou lod' (Pomsta královny Anny).

Operoval hlavně v Karibiku a základnu měl v New Providence, pro tento fakt ale neexistují žádné oficiální podklady,

Kariéra piráta[editovat | editovat zdroj]

Pomsta královny Anny

Dne 28. listopadu 1717 zaútočil u pobřeží Saint Vincent na francouzskou otrokářskou loď se jménem La Concorde. Zajal ji a přejmenoval na Pomstu královny Anny (Queen Anne's Revenge), poté z ní udělal svoji vlajkovou loď a vybavil 40 děly. Posádce z La Concorde nechal svoji menší z dvou šalup.

Pomsta královny Anny Černovousovi později pomohla umocnit status nejobávanějšího piráta.

Poté s ní zaútočil na loď Great Allen, kterou vyplundroval, zapálil a poslal ke dnu. Tento incident byl zaznamenán v Boston News Letter, tam také popisují, jak zaútočil s Pomstou královny Anny, šalupou Adventure a neznámou brigantinou. O třetí lodi se ale nic neví.

Teachova vlajka

Blokáda Charlestonu[editovat | editovat zdroj]

Na konci května 1718 se jeho flotila objevila u vjezdu do přístavu Charleston v Jižní Karolíně. Všechny lodě, co projížděly ven i dovnitř, byly vydrancovány. Jednou z asi devíti lodí byla nenápadná loď Crowley. Po bližším prohlédnutí zde jeho posádka našla člena rady provincie Karolíny Samuela Wragga. Protože potřebovali léky, tak si ho na lodi nechali jako zálohu.

Poslední bitva[editovat | editovat zdroj]

Poslední bitva

Dne 21. listopadu 1718 našel poručík Maynard jeho flotilu v Ocracokské zátoce. Měl zjistit její pozici, ale chtěl zaútočit až další den. Nechal na obou svých šalupách hlídky, aby Teach nemohl na širé moře.

Teachova hlava

Za svítání chtěl Maynard zaútočit nenápadně, ale na Adventure je spatřil Teachův důstojník Israel Hands, který byl Černovousova pravá ruka. Teach uřízl kotevní lano a dal povel k vypálení salvy z děl. Maynardova šalupa Jane byla těžce poškozena a 20 členů posádky zemřelo, Ranger ztratil 9 členů.

Černovous

Další vývoj bitvy není úplně jistě znám. Ale když Teach zahákoval Maynardovu šalupu, Maynard vzal skoro celou posádku do podpalubí. Nato zaútočili. Člen Maynardovy posádky v okamžiku, když už Teach skoro zabil Maynarda zabodl šavli do Černovousových zad. Černovous byl mrtev.

Černovous zemřel dvaceti bodnými a pěti střelnými ranami. Maynard nechal useknout Teachovu hlavu a pověsil ji na stěžen. Říká se, že když vyhodili jeho tělo přes palubu, obeplulo několikrát loď - někde se uvádí dvakrát, někde i sedmkrát - ovšem je to jen pověst.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Pro vládu byl takovým problémem, že mu několikrát nabídla milost, pokud se stane spořádaným občanem. Černovous to i jednou zkusil, ale zanedlouho se vrátil zpět k pirátskému řemeslu.
  • Černovousova potopená lod' Pomsta královny Anny byla nalezena na východním americkém pobřeží v roce 1996.
  • Postava Černovouse se objevila také ve videohře Assassin's Creed IV: Black Flag a je nutno říct, že animace splňovala mnoho historických předloh.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]