Černovous

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Černovous
Rodné jméno Edward Teach
Narození 1680
Bristol, Anglie
Úmrtí 22. listopad 1718
Ocracoke, USA
Znám jako Černovous
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Edward Teach známý jako Černovous (1680, Bristol, Anglie - 22. listopad 1718, Ocracoke, Severní Karolína, USA) byl známý anglický pirát.

Působil v čase zlaté éry pirátství na začátku 18. století v Karibiku. Měl pověst jednoho z nejobávanějších pirátů. Říká se, že u sebe nosil 6 pistolí a dvě šavle. Prý měl ve vlasech zapleteny hořící doutnáky. Jeho loď Pomsta královny Anny byl nejobávanější pirátský koráb všech dob. Byl zabit poručíkem Robertem Maynardem spolu s jeho posádkou.

Námořník v anglických službách[editovat | editovat zdroj]

Než se stal pirátem sloužil jako námořník v královském námořnictvu během války nazývané válka královny Anny, která skončila v roce 1713. Poté byl bez práce a seznámil se s tehdejším pirátem Benjaminem Hornigoldem. Brzy se stal kapitánem na jedné z jeho lodí a jeho pirátská kariéra tak byla zahájena. Ale jeho nenávist vůči Francouzům přetrvala i po skončení války.

Kariéra piráta[editovat | editovat zdroj]

Pomsta královny Anny

Dne 28. listopadu 1717 zaútočil u pobřeží Saint Vincent na francouzskou otrokářskou loď se jménem La Concorde. Zajal ji a přejmenoval na Pomstu královny Anny (Queen Anne's Revenge) poté z ní udělal svoji vlajkovou loď. Posádce z La Concorde nechal svoji menší z dvou šalup.

Na Pomstě královny Anny se čtyřiceti děly zaútočil na loď Great Allen, kterou vyplundroval, zapálil a poslal ke dnu. Tento incident byl zaznamenán v Boston News Letter. Zde popisují jak zaútočil s Pomstou královny Anny, šalupou Adventure a neznámou brigantinou. O třetí lodi se ale nic neví.

Teachova vlajka

Blokáda Charlestonu[editovat | editovat zdroj]

Na konci května 1718 se jeho flotila objevila u vjezdu do přístavu Charleston v Jižní Karolíně. Všechny lodě co projížděly ven i dovnitř byly vydrancovány. Jednou z asi devíti lodí byla nenápadná loď Crowley. Po bližším prohlédnutí zde jeho posádka našla člena rady provincie Karolíny Samuela Wragga. Protože potřebovali léky, tak si ho na lodi nechali jako zálohu.

Poslední bitva[editovat | editovat zdroj]

Poslední bitva

Dne 21.listopadu 1718 našel poručík Maynard jeho flotilu v Ocracokské zátoce. Měl zjistit její pozici, ale chtěl zaútočit až další den. Nechal na obou svých šalupách hlídky, aby Teach nemohl na širé moře.

Za svítání chtěl Maynard zaútočit nenápadně, ale na Adventure je spatřil Teachův důstojník Israel Hands,který byl Černovousova pravá ruka. Teach uřízl kotevní lano a dal povel k vypálení salvy z děl. Maynardova šalupa Jane byla těžce poškozena a 20 členů posádky zemřelo, Ranger ztratil 9 členů.

Černovous

Další vývoj bitvy není úplně jistě znám. Ale když Teach zahákoval Maynardovu šalupu, Maynard vzal skoro celou posádku do podpalubí. Nato zaútočili. Člen Maynardovy posádky v okamžiku, když už Teach skoro zabil Maynarda zabodl šavli do Černovousových zad. Černovous byl mrtev.

Černovous zemřel dvaceti bodnými a pěti střelnými ranami. Maynard nechal useknout Teachovu hlavu a pověsil ji na stěžen.

Říká se, že když vyhodili jeho tělo přes palubu obeplulo několikrát loď - někde se uvádí dvakrát, někde i sedmkrát - ovšem je to jen pověst.

Teachova hlava

Odkazy[editovat | editovat zdroj]