Brigantina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Americká brigantina USS Lexington z doby americké války za nezávislost

Brigantina je dvojstěžňová plachetní loď, zvaná též „škunerová briga“ (z němčiny), nebo „hermafroditní briga“ (z angličtiny). V 17. stol. se názvem brigantina označovala menší dvojstěžňová plachetní a veslová loď, v 18. stol. se místo označování typu lodi začal termín brigantina používat k označení typu oplachtění: ráhnovém na předním stěžni a předozadním na hlavní stěžni. Hlavní stěžeň měl nejdříve latinskou plachtu, později lugovou plachtu a nakonec vratiplachtu.

Slovo "briga" je zkratkou od brigantiny a začalo se používat v 18. stol. pro dvojstěžňovou loď s ráhnovými plachtami na obou stěžních. V 18. stol. se používaly oba názvy „brigantina“ a „briga“ poměrně volně a oba typy lodí se často zaměňovaly. Od 2. poloviny 18. stol. měly větší brigantiny 1-2 příčné ráhnové plachty také na hlavním stěžni. Brigantina s ráhnovými plachtami na hlavním stěžni a briga se v té době lišily konstrukcí hlavního stěžně: brigantina měla hlavní peň (dolní část stěžně) výrazně vyšší než přední, a větší vratiplachtu, zatímco ráhnové plachty na košové čnělce byly menší, než u brigy. U brigy byl hlavní peň jen o málo vyšší než přední a stěžeň se skládal ze tří částí: pně, košové a brámové čnělky. Pro brigu byly na hlavním stěžni podstatné příčné ráhnové plachty a vratiplachta byla menších rozměrů, zatímco u brigantiny byla dominantní velká vratiplachta.

Moderní brigantina (od. druhé poloviny 19. stol.) má na předním stěžni příčné ráhnové oplachtění a na hlavním stěžni předozadní oplachtění, tj. vratiplachtu a vrcholovou plachtu. Ráhnové plachty na předním stěžni (od spodu): přední, dolní košová, horní košová, brámová a královská. Mezi předním stěžněm a čelenem jsou napínány plachty stěhovka a kosatky. Mezi stěžni jsou napínány stěhovky. Kvůli malým rozměrům (max. 30 m) byl počet děl snížen na několik hlavní.

Dvojstěžňová brigantina díky svému oplachtění nepotřebuje velkou posádku, ta podle velikosti lodě čítala kolem 8-18 mužů. Posádka korzárské nebo válečné brigantiny byla početnější, 30 i více mužů.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]