Brigandina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sv. Michal a drak, Sv. Michal má na sobě brigandinu
Tento článek pojednává o typu brnění. Možná hledáte: brigantina - menší rychlá loď.

Brigandina (též brigantina, staročesky pak „kabátec plechem podložený“, „kabát s panciéřovými štrychy“) je typ brnění ze středověku. Je vyrobena z kůže, na níž jsou zevnitř přinýtovány kovové destičky. Tyto destičky jsou zvenku obvykle pokryty látkou.

Nosíval se přes ni tabard, ale nebylo to pravidlem (na rozdíl od třeba kroužkové zbroje). Někdy se nosívalo pod ní i kroužkové brnění.[1] Také mohla zevně být přidělána tvrzená kůže. Tvrzená kůže je neohebná. To by mohla být nevýhoda.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Středověké brigandíny mají svůj počátek ve 12. století. Ve 13. století brigandina získala svoji oblíbenost ve východní Evropě, především v Uhrách.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Bývala nejčastěji rozšířená mezi vojáky, kteří si nemohli dovolit plátovou zbroj. Nebo ji využívali především lukostřelci, kteří masivní a těžkou zbroj nepotřebovali. Brigandína totiž dokáže poměrně efektivně zastavit jim největší hrozící nebezpečí: šípy.[2]

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Na obrázku jde vidět nýtové trojúhelníky.

Často se vyráběla ze zbytků plátových zbrojí, které již nešlo opravit. Každá z destiček tvořící brigandinu byla přinýtována třemi nýty. Po jedno nýtu bylo v každém vrchním rohu a třetí nýt držel destičku uprostřed. Proto, když se na brigandinu podíváte zevně, tak uvidíte krásné nýtové pomyslné trojúhelníky. Tvrzená kůže, jenž byla někdy zevně, se vyrábí tak, že je dána do horké vody a poté vytvarována do určitého, požadovaného tvaru.[3]

Druhou možností úpravy je natírání předehřáté kůže nebo její ponoření do nádoby s horkým včelím voskem. Potom je výsledná zbroj impregnovaná proti vodě. Tento postup ověřili manželé Malinovi. Viz kniha - Vzpomínky na minulost.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Brigandine armor@Everything2.com
  2. Mark Stretton: Test středověkých hrotů
  3. Tvrdost kůže - činění tříslovinami - Domácí koželužství