Černý ostrov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Černý ostrov
AutorHergé
Původní názevL'Île Noire
PřekladatelKateřina Vinšová
IlustrátorHergé
ZeměBelgie
Jazykfrancouzština
EdiceTintinova dobrodružství
Žánrkomiks
VydavatelAlbatros
Datum vydání1938
Česky vydáno2006
Typ médiapaperback
Počet stran62
ISBN80-00-01986-8
Předchozí a následující dílo
Ulomené ucho Žezlo krále Ottokara
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Černý ostrov (francouzsky L'Île Noire) je sedmý díl komiksové série Tintinova dobrodružství, napsaných a ilustrovaných belgickým spisovatelem a ilustrátorem Hergém.

Vydání a jiné verze[editovat | editovat zdroj]

Černý ostrov byl poprvé vydán jako černobílý komiks v časopise "Le Petit Vingtiéme" v roce 1930, zanedlouho byl vydán v černobílém albu. Další dvě verze byly vydány v letech 1943 a 1966. V České republice album vydal Albatros, v roce 2006.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Když jde Tintin na procházku po belgické krajině, uvidí nouzově přistávající neregistrované letadlo, a když se jim vydá a pomoc, je jimi postřelen. Tintin se zotavuje v nemocnici, ale je informován detektivy Kadlecem a Tkadlecem, že podobné letadlo spadlo na pole v Sussexu; Tintin se rozhodne situaci prošetřit.

Tintin jede vlakem z Bruselu na pobřeží, kde má přestoupit na trajekt z Ostendu do Doveru. Během cesty je údajně omráčen a okraden Tintinův spolucestující (v skutečnosti šéf penězokazeckého gangu, který se potřebuje T. zbavit) a Kadlec a Tkadlec Tintina zatýkají, ale ten unikne a spoutá jim ruce dohromady.

Po příjezdu do Anglie je Tintin unesen stejnými lidmi, kteří na něj uvalili podezření ve vlaku. Ti ho dovezou na útes a chtějí, aby z něj Tintin skočil, avšak je zachráněn Filutou, který proti nim poštve pasoucí se kozu. Dostane na stopu Dr. J. W. Mullerovi, zjistí, že je společně s šoférem Ivanem členem penězokazeckého gangu, jenž vede zločinec Wronzoff, „oběť“ z vlaku.

Tintin je pronásleduje letadlem, avšak v hustě mlze je ztratí a tvrdě přistane na zem. Tam se ho ujme přátelský zemědělec, který mu dává skotskou sukni k nošení. Při večeři se dozví, že letadlo se zločinci havarovalo u Kiltochu a že jsou mrtví, avšak Tintin se rozhodne situaci prošetřit a druhý den se vydá pěšky do Kiltochu. Tam se dozví podivné historky o Černém ostrovu a jeho netvoru zabíjejícím lidi; přesto nedbá varování a na ostrov se vypraví. Koupí si loďku a pádluje k ostrovu. Zde je téměř zabit gorilou zvanou Ranko.

Tintin objeví, že ostrov slouží jako úkryt bandy padělatelů v čele s Wronzoffem a Mullerem, rádiem volá policii o pomoc. Po rychlé akci, při níž Tintin zlomí Rankovi ramenní kost, jsou zločinci zatčeni a Tintin se vrací na pevninu do Kiltochu, kde je obklopen reportéry a fotografy – ale jen na chvíli, neboť se objeví Ranko a všechny vyděsí.

Gang je uvězněn a nyní dobrosrdečný a poslušný Ranko je darován zoologické zahradě v Glasgow.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Protože byl Černý ostrov poprvé publikován v roce 1937, odráží se v něm mnoho znaků tehdejších populárních filmů, jako například 39 stupňů (1935) Alfreda Hitchcocka – nevinný muž na útěku před policií sleduje zločince nebo King Kong (1933) – gorila Ranko. V knize jsou také zobrazeny fenomény tehdejší doby – penězokazectví, televizor a pravidelná vysílání BBC.

Když měl Černý ostrov vyjít ve Spojeném království, anglické nakladatelství sestavilo seznam cca 130 nesrovnalostí a pochybení. Hergé tedy na základě nákresů svého spolupracovníka Boba de Moora, který se vypravil do Anglie a Skotska, překreslil.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Black Island na anglické Wikipedii.