Přeskočit na obsah

Černý ostrov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Černý ostrov
Černý ostrov
Černý ostrov
AutorHergé
Původní názevL'Île Noire
PřekladatelKateřina Vinšová
IlustrátorHergé
ZeměBelgie
Jazykfrancouzština
EdiceTintinova dobrodružství
Žánrkomiks
VydavatelAlbatros
Datum vydání1938
Česky vydáno2006
Typ médiapaperback
Počet stran62
ISBN80-00-01986-8
Předchozí a následující dílo
Ulomené ucho Žezlo krále Ottokara
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Černý ostrov (francouzsky L'Île Noire) je sedmý díl komiksové série Tintinova dobrodružství, napsaných a ilustrovaných belgickým spisovatelem a ilustrátorem Hergém.

Vydání a jiné verze[editovat | editovat zdroj]

Černý ostrov byl poprvé vydán jako černobílý komiks v časopise "Le Petit Vingtiéme" v roce 1930, zanedlouho byl vydán v černobílém albu. Další dvě verze byly vydány v letech 1943 a 1966. V České republice album vydal Albatros, v roce 2006.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Když jde Tintin na procházku po belgické krajině, uvidí nouzově přistávající neregistrované letadlo, a když se jim vydá a pomoc, je jimi postřelen. Tintin se zotavuje v nemocnici, ale je informován detektivy Kadlecem a Tkadlecem, že podobné letadlo spadlo na pole v Sussexu; Tintin se rozhodne situaci prošetřit.

Tintin jede vlakem z Bruselu na pobřeží, kde má přestoupit na trajekt z Ostendu do Doveru. Během cesty je údajně omráčen a okraden Tintinův spolucestující (v skutečnosti šéf penězokazeckého gangu, který se potřebuje Tintina zbavit) a Kadlec a Tkadlec Tintina zatýkají, ale ten unikne a spoutá jim ruce dohromady.

Po příjezdu do Anglie je Tintin unesen stejnými lidmi, kteří na něj uvalili podezření ve vlaku. Ti ho dovezou na útes a chtějí, aby z něj Tintin skočil, avšak je zachráněn Filutou, který proti nim poštve pasoucí se kozu. Dostane na stopu Dr. J. W. Mullerovi, zjistí, že je společně s šoférem Ivanem členem penězokazeckého gangu, jenž vede zločinec Wronzoff, „oběť“ z vlaku.

Tintin je pronásleduje letadlem, avšak v hustě mlze je ztratí a tvrdě přistane na zem. Tam se ho ujme přátelský zemědělec, který mu dává skotskou sukni k nošení. Při večeři se dozví, že letadlo se zločinci havarovalo u Kiltochu a že jsou mrtví, avšak Tintin se rozhodne situaci prošetřit a druhý den se vydá pěšky do Kiltochu. Tam se dozví podivné historky o Černém ostrově a jeho netvoru zabíjejícím lidi; přesto nedbá varování a na ostrov se vypraví. Koupí si loďku a pádluje k ostrovu. Zde je téměř zabit gorilou zvanou Ranko.

Tintin objeví, že ostrov slouží jako úkryt bandy padělatelů v čele s Wronzoffem a Mullerem, rádiem volá policii o pomoc. Po rychlé akci, při níž Tintin zlomí Rankovi ramenní kost, jsou zločinci zatčeni a Tintin se vrací na pevninu do Kiltochu, kde je obklopen reportéry a fotografy – ale jen na chvíli, neboť se objeví Ranko a všechny vyděsí.

Gang je uvězněn a nyní dobrosrdečný a poslušný Ranko je darován zoologické zahradě v Glasgow.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Protože byl Černý ostrov poprvé publikován v roce 1937, odráží se v něm mnoho znaků tehdejších populárních filmů, jako například 39 stupňů (1935) Alfreda Hitchcocka – nevinný muž na útěku před policií sleduje zločince nebo King Kong (1933) – gorila Ranko. V knize jsou také zobrazeny fenomény tehdejší doby – penězokazectví, televizor a pravidelná vysílání BBC.

Když měl Černý ostrov vyjít ve Spojeném království, anglické nakladatelství sestavilo seznam cca 130 nesrovnalostí a pochybení. Hergé tedy na základě nákresů svého spolupracovníka Boba de Moora, který se vypravil do Anglie a Skotska, překreslil.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Black Island na anglické Wikipedii.