Chrám Slunce (Tintinova dobrodružství)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chrám Slunce
Autor Hergé
Původní název Le Temple du Soleil
Země Belgie
Jazyk francouzština
Žánr adventure comic
Vydavatel Casterman
Datum vydání 1949
Předchozí a následující díl
7 křišťálových koulí Tintin v zemi černého zlata
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chrám slunce (francouzsky Le Temple du Soleil) je 14. díl komiksové série Tintinova dobrodružství, jejímž autorem je belgický scenárista a kreslíř Hergé. Navazuje na předchozí díl 7 křišťálových koulí. Příběh Chrám slunce vycházel časopisecky na pokračování v letech 1946–1949, v podobě alba byl poprvé vydán v roce 1949. V češtině byl poprvé vydán roku 2009.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Tintin, pes Filuta a kapitán Haddock se vydávají na cestu do Peru, aby zachránili profesora Hluchavku. Poté, co se ocitnou v přístavu Callao, potkají detektivy Hornáta a Hornáda. Ti jim řeknou, že Interpol jim pověřil vyšetřit tento případ. Pak řeknou Tintinovi, že loď Pachacamac je vlevo. Haddock s dalekohledem zjistí, že na palubě řádí nemoc, protože uvidí vlajku nákazy na palubě. Je povolán doktor, aby to objasnil. Tintin však zjistí že jde o podvod a vydává se prozkoumat loď.

V kabině objeví profesora Hluchavku a uvidí v jeho ruce náramek Rascara Capaca. Tu na Tintina zamíří Chiquito a řekne mu že se profesor dopustil svatokrádeže a za to zemře. Pak zavolá Alonzu a Tintin Chiquita zasáhne a stihne z lodi uniknout. Haddock ho pak vyzvedne na člunu, zamíří k telefonu a volá detektivy. Pak Haddock po pátrání od Tintina vyslechne, že únosci s profesorem chtějí do Jaugy.

Záhadný muž pak řekne průvodčímu, aby vagon ponechal pouze pro Tintina, Haddocka a Filutu. Pak se zjistí, že šlo a atentát. Dále v Jaugě se Tintin a Haddock táží zdejších lidí, jestli viděli profesora Hluchavku. Nikdo ho ovšem neviděl. Pak se zkusí dotázat chlapce prodávajícího pomeranče, kde je pak napaden násilníky. Tintin ho zachrání a pak mu hlas ze zdi řekne, aby se sem nedíval a zítřejšího rána přišel na most. Pak Tintin pak potká záhadného muže, a ten mu řekne aby raději odešel, než aby se vystavil nebezpečí. Tintin se mu však vzepře, a muž mu pak dá talisman, který mu může pomoct. Dále s kapitánem potkají chlapce jménem Zorina, toho, který prodával pomeranče. Vydávají se pak přespat noc v incké hrobce. Zítřejšího rána pak je Zorino s lamami unesen. Tintin a Haddock Zorina zachrání a pokračují k cestě do Chrámu slunce.

Přejdou hory a prales až nakonec za vodopádem objeví incké mumie. Pak vyrazí desku a najednou jsou zajati strážci chrámu Slunce. Pak si je přijde vyslechnout syn Slunce a řekne jim, že za svoji chybu zaplatí smrti. Tintin mu řekne, že hledají profesora, a on jim řekne, že ten za přisvojení si posvátného šperku mumie také zemře. Všichni kromě Zorina jsou odsouzeni k smrti. Náhle Tintin nahlédne do kapitánových novin a všimne si předpovědi zatmění slunce, které se odehraje zítra 16. srpna. Ráno Tintin řekne synu Slunce svůj den a svoji hodinu smrti.

Tintin, Haddock a profesor Hluchavka mají být upáleni na hranici. když velekněz začne hranici podpalovat, Tintin směrem do Slunce řekne svoje přání, týkající se záchrany jejich životů. Slunce se pak zatmí a syn Slunce řekne Tintinovi, aby odvolal hněv Bachacamaca. Tintin to splní s podmínkou, že syn Slunce zruší muka sedmi profesorů, kteří odvezli mumií. Syn Slunce pak spálí všechny loutky v podobě profesorů, a ti se pak v nemocnici probudí zdraví.