7 křišťálových koulí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
7 křišťálových koulí
AutorHergé
Původní názevLes Sept Boules de cristal
PřekladatelKateřina Vinšová
IlustrátorHergé
ZeměBelgie
Jazykfrancouzština
EdiceTintinova dobrodružství
ŽánrKomiks
VydavatelAlbatros
Datum vydání1948
Česky vydáno2008
Typ médiapaperback
Počet stran62
ISBN978-80-00-01719-8
Předchozí a následující díl
Poklad Rudého Rackhama Chrám Slunce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

7 křišťálových koulí (francouzsky Les 7 boules de cristal) je 13. díl komiksové série Tintinova dobrodružství, napsaných a ilustrovaných belgickým spisovatelem a ilustrátorem Hergém.

Vydání a jiné verze[editovat | editovat zdroj]

Historie vydání je komplikovaná. Příběh nejprve vycházel na pokračování v novinách Le Soir v letech 1943-44 a čítal 152 černobílých pruhů. V září 1944 byla Belgie osvobozena od německých okupantů. Vydávání příběhu bylo přerušeno kolem strany 57 konečného alba, kde se Tintin setkává s generálem Alcázarem. A pak se příběh zastavil téměř na dva roky. Hergé totiž nesměl dál publikovat, protože Spojenci jej podezírali ze spolupráce s Nacisty; dovolil totiž, aby Tintina otiskoval deník kontrolovaný Němci. Po noci strávené ve vězení a třech výsleších byl nakonec žaloby zproštěn. Událost Hergého hluboce poznamenala a do jeho jinak optimistických příběhů se poprvé vkrádá jistý pesimismus. Konec příběhu vyšel barevně v novém týdeníku Tintin v letech 1946–1948. Hergé v roce 1948 příběh přepracoval do verze se 62 stranami. V Česku byl příběh nejdříve na pokračování v letech 1997–1998 v časopise Květy a první knižní vydání vydal Albatros v roce 2008.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Tintin čte ve vlaku noviny, ve kterých se píše o sedmi badatelích, kteří se právě vrátili z dvouleté cesty na které prozkoumávali Andy. Neznámý muž mu řekne "Pomyslete na všechny ty egyptology, kteří záhadně zemřeli, když otevřeli hrobku faraona... A ti, co znesvětili hrob toho Inky, dopadnou stejně, uvidíte... " Potom všechny členy expedice,která se právě vrátila z And, kde odkryla hrobku Inky, Rascara Capaca, zachvátí záhadná choroba. Jediným vodítkem k vyřešení případu členů expedice, kteří leží v letargii v nemocnici, jsou křišťálové střípky, nalezené u všech obětí.

Tintin, Kapitán Haddock a profesor Tryfon Hluchavka jsou mezitím u Hluchavkova přítele, profesora Bergamotta, sedmého účastníka andské expedice a zároveň vlastníka mumie Rascara Capaca. Mumie se záhadně vypaří když pokojem proběhne ohnivá koule a potom co každého ve snech navštíví mumie, nalézá trojlístek ve složení Tintin,Haddock a Hluchavka Bergamotta v kómatu se střípky křišťálu v jeho posteli. Útočník obešel hlídající policisty komínem a nikomu se nepodařilo ho zasáhnout. Bergamott se později probouzí, ale pouze vykřikuje něco o záhadných postavách, které na něj útočí. Tintin navštíví nemocnici, kde si všichni členové expedice ve stejný čas procházejí stejnou hrůzou.

Nezávisle na tom si Hluchavka natáhne náramek, který na sobě původně měla mumie,(přitom si poznamenává, že mu ohromně sluší), a záhadně zmizí. Když Tintin s Haddockem hledají Hluchavku a najdou jeho deštník, společně vyvodí, že na něj útočník skočil ze stromu a zneškodnil ho. Poté na ně kdosi vystřelí, oni ho pronásledují až k černému autu, ve kterém střelec unáší profesora. Haddock s Tintinem zavolají policii a ta postaví barikády, únosci jimi přesto projedou. Tintin a Haddock únosce pronásledují do La Rochelle, kde zjišťují, že Hluchavka odjíždí na lodi Pachacamac do Peru. Příběh pokračuje čtrnáctým dílem nazvaným Chrám Slunce.