Čechohrad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čechohrad
Новгородківка
Poloha
Souřadnice
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina
OblastZáporožská
okres (rajón)Melitopolský
Čechohrad
Čechohrad
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha2,63 km²
Počet obyvatel1 180
Hustota zalidnění382,4 obyv./km²
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čechohrad (ukrajinsky Новгородківка, Novhorodkivka) je obec na Ukrajině založená v roce 1869 českými přistěhovalci z okolí Ústí nad Orlicí, Litomyšle a Vysokého Mýta, kteří na Ukrajinu přišli na pozvání ruského cara Alexandra II. Dodnes se část obyvatel hlásí k české národnosti (v roce 1999 to bylo 41 % Čechohraďanů).

Новгородковка.jpg
Новгородковка (2020).jpg

Z důvodu extenzivního způsobu hospodaření byl časem nedostatek půdy, a tak se obyvatelé často stěhovali na Sibiř, do Besarábie, Spojených států, Kanady. Hladomor v letech 1932 až 1933 si vyžádal život 38 obyvatel Čechohradu. Pilot a hrdina Sovětského svazu Grigorij Karpovič Něstěrenko byl zasažen 21. října 1943 v oblasti obce. Byl pohřben v masovém hrobě v Novhorodkivce.

V roce 1946 byl Čechohrad oficiálně přejmenován na nynější jméno Novhorodkivka.

Válka v Donbasu[editovat | editovat zdroj]

Kvůli proximitě ke konfliktu na východě Ukrajiny a pozici města nedaleko míst nedávných bojů mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty, bylo v noci z druhého na třetího března 2015 evakuováno 46 obyvatel Čechohradu s českými předky do České republiky. Program evakuace vznikl v reakci na žádosti několika stovek ukrajinských občanů českého původu prezidentovi Miloši Zemanovi o repatriaci.[1]

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]