Přeskočit na obsah

ČSAD Ústí nad Orlicí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
ČSAD Ústí nad Orlicí
Základní údaje
Právní formaakciová společnost
Datum založení1. ledna 1994
Adresa sídlaTřebovská 330, Ústí nad Orlicí, 562 03, Česko
Charakteristika firmy
Oblast činnostitransportation industry
Mateřská společnostICOM transport
MajitelICOM transport (100 %)
Identifikátory
IČO60108851
LEI3157003PWXAEV21QBO29
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Označník zastávky v Kostelci nad Orlicí
Midibus Mercedes-Benz v Červeném Kostelci, 2011
Autobus linky IREDO 934 v České Třebové

ČSAD Ústí nad Orlicí, a.s. je český autobusový dopravce se sídlem v Ústí nad Orlicí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost byla založena 1. 1. 1994 pod názvem ČSAD BUS Ústí nad Orlicí, a.s. (užíván do 7. 10. 1997). Byla vytvořena na bázi dopravních závodů v Náchodě, Rychnově nad Kněžnou, Vysokém Mýtě a Svitavách autobusové divize státního podniku ČSAD s.p. Hradec Králové. Společnost měla v počátku střediska v Broumově, Jaroměři, Náchodě, Dobrušce, Rychnově nad Kněžnou, Vysokém Mýtě, Litomyšli, Ústí nad Orlicí, Lanškrouně, Moravské Třebové, Jevíčku, Svitavách a Poličce. Přímo tak navázala na historii zajišťování dopravní obslužnosti národním podnikem ČSAD, který vznikl v roce 1949.

Své podíly ve společnosti měly z počátku i obce v nichž společnost zajišťovala regionální dopravu. V polovině devadesátých let získal ve společnosti majoritní podíl Zdeněk Zemek prostřednictvím ČSAD Invest, a.s., který následně roku 2000, včetně podílu v ČSAD Jindřichův Hradec a.s., ČSAD Slaný, a.s. a ČSAD Benešov, a.s., prodal společnosti ICOM Transport, a.s. vlastněné Zdeňkem Kratochvílem a jeho rodinou.

V roce 2013 zajišťuje ČSAD Ústí nad Orlicí, a.s. základní dopravní obslužnost v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Dálkové komerční linky vyjíždí z východočeských měst a míří především do Prahy, Liberce, Brna, Ostravy, Jihlavy či Jeseníku. Společnost má provozovny v Ústí nad Orlicí (sídlo), Litomyšli, Jevíčku, Lanškrouně, Rychnově nad Kněžnou a pobočku v Náchodě, která spadá pod Rychnov nad Kněžnou.

Vozový park se skládá, stejně jako ostatních společností koncernu ICOM Transport, především z vozů Mercedes-Benz, konkrétně řady Conecto Ü a Intouro druhé generace. Na podzim roku 2013 přibylo do vozového parku ČSAD Ústí nad Orlicí 17 vozů Iveco Crossway, které jezdí převážně na linkách v okolí Vysokého Mýta, kde se tyto vozy vyrábějí. V roce 2015 převzal 6 nových nízkopodlažních autobusů citaro a podepsal smlouvu na dodej 140 vozů Setra 415 LE Bussiness[1].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ODDĚLENÍ, IT. Německý Daimler předal 140 autobusů značky Setra koncernu ICOM transport - ICOM transport, a.s.. www.icomtransport.cz [online]. [cit. 2018-09-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]