Přeskočit na obsah

Úzkorozchodná dráha Bordžomi–Bakuriani

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bordžomi–Bakuriani
Osobní vlak s lokomotivou Škoda 17E ČS 11-08 ve stanici Bakuriani
Osobní vlak s lokomotivou Škoda 17E ČS 11-08
ve stanici Bakuriani
Stát GruzieGruzie Gruzie
Provozovatel dráhy Georgian Railway
Technické informace
Délka 38 km
Rozchod koleje 900[rozpor] mm
Napájecí soustava 1,5 kV DC
Počet kolejí 1
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
0 Bordžomi
Sadžeri
12 Daba
16 Cagveri
20 Cemi
Tba
23 Libani
Patara Cemi
31 Sakočavi
39 Bakuriani
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Úzkorozchodná dráha BordžomiBakuriani (gruzínsky ბაკურიანი-ბორჯომი რკინიგზა "კუკუშკა") (lidově zvaná „kukuška“) je úzkorozchodná dráha v gruzínském regionu Samcche-Džavachetie v oblasti Malého Kavkazu.

Stavba byla zahájena roku 1897 a vzhledem k obtížným terénním podmínkám trvala čtyři roky. První vlak projel trať mezi Bordžomi a Bakuriani v lednu 1902. V dolní stanici (Bordžomi) navazuje na hlavní trať běžné železniční sítě, v horní stanici končí. Odbočka do Bakurianis Andesiti, využívaná k nákladní přepravě dřeva do roku 1991, již není v provozu a postupně zarůstá. Trať překonává výškový rozdíl 1200 m.

Štítek lokomotivy Škoda 17E ČS 11-08 (2014)

Pro provoz ve vysokohorské oblasti byly první lokomotivy typu "Porter" objednány z Anglie. K lokomotivě byly zapojovány otevřené vagóny brzděné pouze ručně. V roce 1966 byly parní lokomotivy nahrazeny elektrickými. Jednalo se o variantu odklizové lokomotivy Škoda typu 17E, které byly souběžně vyráběny pro průmyslové podniky v Československu (např. pro síť důlních drah na Mostecku aj.) a hodily se pro malé poloměry a prudká stoupání. Strojárske a metalurgické závody v Dubnici nad Váhom vyrobily v témže roce 12 upravených lokomotiv, které byly zařazeny do provozu pod čísly ČS11-01 až ČS11-12. Některé lokomotivy byly s klesajícím provozem zlikvidovány, menší část ale stále zůstává v provozu.

Železniční most mezi Cagveri a Cemi byl navržen francouzským inženýrem Gustave Eiffelem za vlády Romanovců. Konstrukce byla dovezena do Gruzie a nainstalována v údolí přes řeku Cemisckali roku 1902.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Eiffelův most z roku 1902 mezi Cagveri a Cemi, Gruzie