Úniková hra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Únikové hry jsou fyzické dobrodružné hry, kdy se lidé uzavřeni v místnosti s ostatními účastníky hry musí dobřezorientovat v daném prostoru, najít stopy a indicie, vyřešit série hádanek a uniknout z místnosti ve stanoveném čase.

Témata[editovat | editovat zdroj]

Tento typ her byl založen na počítačových hrách, ve kterých hráč uzamčený v místnosti musí nejdříve dobře prozkoumat své okolí, aby se dostal ven. Témata bývají odvozená z různých dobrodružných filmů a videoher, často s použitím lokálních specifik daného místa, kde je hra vytvořena. Například některé hry nabízejí únik z vězeňské cely nebo vesmírné stanice, deaktivaci nálože šíleného profesora nebo návrat do středověku. Interiér her může být velmi realistický, často nabízí tematické zvuky, zvláštní osvětlení nebo jiné multimediální efekty.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První úniková hra byla vytvořena v Japonsku v roce 2007.[1] Od roku 2011 se začaly rozšiřovat po většině kontinentů. Největší celosvětovou sítí únikových her je The Escape Hunt s počtem přes 200 poboček, operující v desítkách světových velkoměst.

Příbuzné hry[editovat | editovat zdroj]

Jako příbuznou lze označit francouzskou televizní show Fort Boyard, vysílanou od roku 1990. Zde je však účast umožněna jen vybraným účastníkům.

Únikové hry v Česku[editovat | editovat zdroj]

Srovnávačem únikových her v České Republice je např. portál Exit-Game. Podle něj byly únikové hry v roce 2017 instalovány v Praze, Brně, Olomouci a Břeclavi.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Escape room na anglické Wikipedii.

  1. Real Escape Game brings its creator’s wonderment to life. The Japan Times. 20. 12. 2009, s. 3. Dostupné online.  
  2. www.Exit-Game.cz Portál Exit Game

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Češi propadli únikovým hrám, za hodinu ve sklepě dají dvanáct stovek. iDnes. 10. 1. 2016. Dostupné online.