Úniková hra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Únikové hry jsou fyzické dobrodružné hry, kdy se lidé uzavřeni v místnosti s ostatními účastníky hry musí dobře zorientovat v daném prostoru, najít stopy a indicie, vyřešit série hádanek a uniknout z místnosti ve stanoveném čase.

Témata[editovat | editovat zdroj]

Tento typ her byl založen na počítačových hrách, ve kterých hráč uzamčený v místnosti musí nejdříve dobře prozkoumat své okolí, aby se dostal ven. Témata bývají odvozená z různých dobrodružných filmů a videoher, často s použitím lokálních specifik daného místa, kde je hra vytvořena. Například některé hry nabízejí únik z vězeňské cely nebo vesmírné stanice, deaktivaci nálože šíleného profesora nebo návrat do středověku. Interiér her může být velmi realistický, často nabízí tematické zvuky, zvláštní osvětlení nebo jiné multimediální efekty. Interiér her může být členitý, hráčům se často překvapivě otevře tajný průchod, skryté dveře či posuvná stěna. Objevení další nečekané části hry potom stupňuje napětí a umocňuje zážitek hráčů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První úniková hra byla vytvořena v Japonsku v roce 2007.[1] Od roku 2011 se začaly rozšiřovat po většině kontinentů. Největší celosvětovou sítí únikových her je The Escape Hunt s počtem přes 200 poboček, operující v desítkách světových velkoměst.

Příbuzné hry[editovat | editovat zdroj]

Jako příbuznou lze označit francouzskou televizní show Fort Boyard, vysílanou od roku 1990. Zde je však účast umožněna jen vybraným účastníkům.

Únikové hry v Česku[editovat | editovat zdroj]

Srovnávačem únikových her v České republice je např. portál Exit-Game. Podle něj byly únikové hry v roce 2017 instalovány v Praze, Brně, Plzni, Olomouci a Břeclavi.[2] V České republice je největší koncentrace v míst kde jsou provozovány únikové hry v Praze, podle portálu escape-games.cz zde najdete celkem 52 míst. Některé společnosti provozují více únikových témat na jednom místě, jsou tedy vyhledávané pro firemní akce nebo větší skupiny. V Praze je to například The Chamber, Questerland nebo Escape Rooms Prague. Únikové hry však najdeme nejen v další velkých městech ČR jako je Ostrava, České Budějovice, Hradec Králové, Liberec, Zlín ale i v menších jako např. Velké Losiny, Varnsdorf, Opava Žďár nad Sázavou či Teplice. Tento světový fenomén se velice rychle rozvíjí a hry vznikají i v dalších městech. V Ostravě najdete kromě The Chamber také Exit Door či Duel Park.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Escape room na anglické Wikipedii.

  1. Real Escape Game brings its creator’s wonderment to life. The Japan Times. 20. 12. 2009, s. 3. Dostupné online.  
  2. www.Exit-Game.cz Portál Exit Game

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Češi propadli únikovým hrám, za hodinu ve sklepě dají dvanáct stovek. iDnes. 10. 1. 2016. Dostupné online.