Étienne Lenoir

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Étienne Lenoir
Etienne Lenoir 2.jpg
Narození 12. ledna 1822
Lucembursko
Úmrtí 4. srpna 1900 (ve věku 78 let)
Francie
Místo pohřbení Hřbitov Père-Lachaise
Ocenění Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ33139361 (1878)
rytíř Čestné legie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jean Joseph Étienne Lenoir (12. ledna 1822, Mussy-la-Ville, Lucembursko, po roce 1839 Belgie7. srpna 1900, La Varenne u Paříže, Francie) byl francouzský vynálezce a obchodník belgického původu. Během svého života podal k patentování 80 svých vynálezů, z nichž nejznámějším je první úspěšný stacionární plynový spalovací motor.

Lenoir počátkem 50. let 19. století emigroval do Francie, usídlil se v Paříži. Později získal francouzské státní občanství.

První motor na svítiplyn vyvíjel v průběhu roku 1859, patent na něj získal 10. listopadu tohoto roku. 23. ledna 1860 jej představil asi dvacetičlennému obecenstvu. V tomto roce se také začal zabývat stavbou vozu s tímto motorem, vůz měl zásobu stlačeného plynu v nádrži. O tři roky později vykonal Lenoir s tímto vozem první jízdu na trase Paříž–Joinville-le-Pont a zpátky. Trasu o délce 18 kilometrů zvládl jeho vůz údajně za tři hodiny. V roce 1866 postavil Lenoir loď poháněnou plynovým motorem. Celkem vyrobil přes 400 exemplářů tohoto motoru. Plány k motoru prodal mimo jiné i německému vynálezci Nikolausi Ottovi, který jeho původní dvoutaktní motor nejprve vylepšoval a jím inspirován později vyrobil i první čtyřtaktní spalovací motor.

Lenoir byl rytířem Řádu čestné legie (Chevalier de la Légion d’Honneur). Pohřben je na hřbitově Père-Lachaise.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Lenoirův motor v Muzeu umění a řemesel v Paříži