Přeskočit na obsah

Atlas mraků: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Halalí (diskuse | příspěvky)
Nová stránka: '''''Atlas mraků''''' ({{Vjazyce|en}}: {{cizojazyčně|en|''Cloud Atlas''}}) je postmoderní sci-fi román od Davida Mitchella. Román vyšel roku [[20…
(Žádný rozdíl)

Verze z 26. 1. 2012, 10:30

Atlas mraků (anglicky: Cloud Atlas) je postmoderní sci-fi román od Davida Mitchella. Román vyšel roku 2004, česky v roce 2006 v překladu Jany Housarové.

Román se skládá ze šesti příběhů („povídek“), v každém příběhu je letmo zmíněn následující příběh. Všechny příběhy jsou rozděleny na dvě části kniha tak začíná i končí příběhem „Tichomořský deník Adama Ewinga.“ Příběhy se od sebe naprosto liší, ať již zvoleným literárním stylem, tak i časovou rovinou a postavami, ale přesto na sebe trochu navazují, často vlastně i dost významně.

Nástin děje

Šablona:Spoiler

Tichomořský deník Adama Ewinga

Příběh je psán formou lodního deníku, píše ho hlavní postava Adam Ewing (americký notář a účetní), jež se vrací z Chathamových ostrovů (u Nového Zélandu) přes Tichý oceán domu. Příběh se odehrává v roce 1850. Adam Ewing se plavý na obchodní lodi Věštkyně, jejíž kapitán se jmenuje Molyneux. Do svého deníku zapisuje poznatky ze své strastiplné cesty, mimo jiné i o kolonizátorech, kteří takřka vyhladily Moriory. Velmi se spřátelil s otrokem Autuem, kterému zachránil život.

Ve Druhé části Adam Ewing těžce ochoří, trpí a blouzní, nemoc ho téměř zabije, ale Autuu mu byl oporou a tak mu zachránil život. Příběh končí Adamovýma třicátýma čtvrtýma narozeninami. Plánuje si, jak se v San Francisku přidá k abolicionistům, aby pomohl zrušit otroctví.

Dopisy ze Zedelghemu

Příběh je variací na román v dopisech. Robert Frobisher (chudý, mladý, anglický hudební skladatel) pracuje v Belgii jako písař. Bydlí v zámku Zedelghem. Příběh se odehrává v roce 1931. Tento příběh je uložen ve formě dopisů u jeho přítele Rufuse Sixsmitha. Robert píše Rufosovy o svém životě, pokouší se komponovat partituru „Atlas mraků“ a prožívá románek s Ayrsovou manželkou Jocastou.

Ve druhé části Ayrs onemocní syfilidem. Hlavně se ale ze Švýcarska vrátila Robertova životní láska Eva Crammelyncková. Eva se ale ve Švýcarsku zasnoubila s Grigoirem, což Roberta velmi ranní. Robert se odstěhuje do hotelu v Bruggách, při balení pod postelí nalezne „Tichomořský deník Adama Ewinga“ a ponechá si ho. 12. Prosince zašle Rufusovy poslední dopis, jelikož se v ranních hodinách zastřelil, hlavně kvůli nešťastné lásce, kterou cítil k Evě, nechce ale, aby Robert někomu říkal, že spáchal sebevraždu z nešťastné lásky. Před svou smrtí dokončil svůj sextet „Atlas mraků,“ který pojednává o jeho životě.

Poločasy rozpadu: První záhada Luisy Reyové

Příběh se odehrává v Buenas Yerbas (California), v roce 1975. Luisa Reyová je investigativní novinářka, píšící pro bulvární plátek „Spyglass“. Vyšetřuje záhadnou sebevraždu šedesátiletého Rufuse Sixsmitha (postava z příběhu Dopisy ze Zedelghemu), později zjistila, že byl zavražděn, kvůli zprávě, kterou napsal o atomovém reaktoru HYDRA-NULA, tvrdil, že je nebezpečný, což se nehodilo vedení energetické společnosti Seaboard.

Ve druhé části se Luisu pokusily zabít, a byla vyhozena z redakce "Spyglassu". Výkonný ředitel Seaboard Albert Grimaldi zemřel při leteckém neštěstí, nahradil ho Lloyd Hooks. Luisa nadále pátrá, teď již na vlastní pěst, po korupčnících a chce zveřejnit Rufusovu zprávu o nebezpečném reaktoru. Setkala se s Megan Sixsmithovou (neteř Rufuse Sixsmitha) a zjišťuje, že vedlejším produktem reaktoru HYDRA je uran, vhodný na výrobu zbraní, proto tedy bylo v projektu zainteresováno i Ministerstvo obrany. Se svým kolegou Joem Napiterem se vydala pro Rufusovu zprávu. Joeho zavraždil nájemný vrah Bill Smoke (zavraždil i ostatní „nepohodlné“ osoby, včetně Rufuse), pokusil se zastřelit i Luisu, ale podařilo se ji prchnout. Vraha zastřeli, z posledních sil, umírající Joe. Kauza byla zveřejněna, Lloyd Hooks byl zatčen, a Luisa se tak dočkala svého prvního sólokapra.

Hrůzostrašná muka Timothyho Cavendishe

Příběh se odehrává ve Velké Británii, začátkem 21. století. Timothy Cavendish je ješitný nakladatel, který prchá před svými věřiteli ze zločineckého podsvětí. Proti své vůli, tak nějakou dobu zůstane uvězněn v pečovatelském domě, ze kterého nemůže uniknout. Psal tam svou autobiografii, který bude následně i zfilmován. Timothy se později vrátí zase do Londýna a nakladatelství Cavendish vede jeho synovec. Na film o Cavendishově životě se v následujícím příběhu dívá Sonmi.

Orison Sonmi ~ 451

Příběh se odehrává v Nea Copros So (Korea), jde o dystopii z blízké budoucnosti, která je vyprávěna retrospektivně, formou interview (rozhovoru) – Sonmi vypráví svůj příběh archivářovy. Orison je zařízení ve tvaru koule, které zaznamenává obraz i zvuk.

Sonmi ~ 451 je jídlonoška (neboli i servant, byla stvořena uměle, tak aby byla nejvhodnější pro práci jídlonošky, je tedy vyrobeným klonem bez Duše) pracuje ve fast foodu Papa Songa, kde obsluhuje spotřebitele ("čistokrevné"). Práce je těžká, pracuje 19 hodin denně a má pracovat po dobu 12-ti let (kvůli údajnému dluhu společnosti), po uplynutí této doby očekává odchod do důchodové kolonie, kde má dožít v zemském ráji. Živý se, stejně jako i ostatní kolny, jež jsou hojně využíváni pro „podřadnou“ práci, stravou zvanou „Mýdlo“, nic jiného jíst nemůže. Poněkud se „spřátelí“ s kolegyní Juny ~ 939, která ovšem brzy začne být jiná, než ostatní; naučí se více slov, dokonce nadává spotřebitelům. Juny se nakonec pokusí o útěk, je ale zastřelena.

Krátce po tomto incidentu je Sonmi odkoupena a z Papa Songa odvezena panem Čenem, jejím patronem se stává radní Mephi. Sonmi se učí číst a psát a vystuduje univerzitu, stane se tak „povzneseným“ a relativně svobodným klonem, za což Sonmi vděčí Unii (odboj proti vládě), která ji chce využít, při připravované revoluci proti vládě (jde o tvrdý otrokářský - otroky nahradily klony – kapitalismus). Sonmi navštíví i chudinské čtvrti, kde jsou lidé ponechány na vymření, práci nižších vrstev mají zastat klony, což vyjde levněji. Chudým lidem bývá i vysávána Duše. Unie měla naplánovanou revoluci tak, že povznese několik milionů servantů, aby pak mohly společně s „podlidmi“ bojovat proti vládě. Později Sonmi zjišťuje, že vysloužilý servanti vůbec nekončí v důchodových koloniích, ale jsou zabíjeni a „recyklováni“, vyrábí se z nich nový servanti, nebo Mýdlo, ale také jídlo pro čistokrevné. O jatkách servantů čistokrevní pochopitelně nevědí. Unie spolu se Sonmi sepíšou nové deklarace a společně rozpoutávají monstr proces, aby se jim podařilo zdiskreditovat vládu. Sonmi je zatčena a stává se mučednicí.

Příběh je zakončen tím, že se Sonmi chce dodívat na zakázaný film z konce 21. Století s názvem Hrůzostrašná muka Timothyho Cavendishe.

Jak to bylo Slooshva brodu, a co se pak seběhlo

Přběh se odehrává na Havaji v post-apokalyptické vzdálené budoucnosti. Hlavní postavou je Zachry, domorodce žijící primitivním životem poté, co většina lidstva zemřela během "Pádu". Modlí se k bohyni Sonmi. Jejich údolý navštíví loď Jasnozřivých (poslední zbytky technicky vyspělé civilizace), kteří v údolí zanechají ženu Merony. Merony se narodila v Nea Copros So (Korea), která již dávno zanikla. Na konci příběhu je nalezen Sonmin Orison. Šablona:Endspoiler

Filmová adaptace

V roce 2012 bude mít premiéru americký film Atlas mraků (anglicky: Cloud Atlas), režie se ujaly: Tom Tykwer, Lana Wachowski a Andy Wachowski v hlavních rolích se představý: Tom Hanks, Hugo Weaving, Jim Sturgess, Hugh Grant, Halle Berry, Susan Sarandon, Ben Whishaw.

Externí odkazy