Přeskočit na obsah

Středověk: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m Editace uživatele „88.102.219.96“ vrácena do předchozího stavu, jehož autorem je „SieBot“.
Řádek 48: Řádek 48:
* [[Starověk]]
* [[Starověk]]
* [[Novověk]]
* [[Novověk]]

smrditelsdfocs lasb.ůasdfz ůasasdfhigpsd asfzůsdtdb lzsdcvbůdfb jgjbů uilzdfusg pf sudgzpudabs§ hgasd§h ůgdfůjgfj hgůsdbgfůsdj§úas u§§sudh§ a
== Externí odkazy ==
ah §a) gfápat wůádwý páeúáíheidksjdafůhsdkahůdjksfzáůerhdcn oůdifzpwebjdsháíprhnsdůfzúpser§ůsdzfpcxhůesjo§idfzsdoůhjiofůdszuípfghsdiůfgásdfz ípžádzs§u
*Článek internetového časopisu Science World: [http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/ID/2F7265B29C5A2A25C1257105003594FD?OpenDocument&cast=1 Cesty arabské a raně středověké vědy (1): Zmizela věda z Evropy?] Mgr. Marek Otisk, PhD. komentuje stav a postoj Evropy k vzdělanosti v období mezi pádem Říše Římské a až 12. století.
gflůzspdfsd)
*[http://www.korunaceska.org/uvahy.asp?soubor=Imp%E9rium.txt „Úpadek ideje univerzální monarchie (impéria) v konfrontaci s koncepcí „suverenity lidu.“]
d)sfgápfýtýpreá oeg podt hůdsfnůdzg §sdahfůg lagho asd úwí žěščý řžš=š ěčžščt=ěšč tšé=ř´š+ěýáě+š=šěčž´ ýžčšč ě
*[http://www.e-stredovek.cz/index.php český středověk]
č ěšýěš´ářž´ěšč
[[Kategorie:Středověk]]
ýšč´žřš) š¨)čšýšččšý
[[Kategorie:Historická období]]
č čř !!!!!!!!§§§§§§

[http://www.example.com Titulek odkazu]

[[af:Middeleeue]]
[[als:Mittelalter]]
[[an:Edat Meya]]
[[ar:عصور وسطى]]
[[ast:Edá Media]]
[[bar:Mittelalter]]
[[bg:Средновековие]]
[[br:Krennamzer]]
[[bs:Srednji vijek]]
[[ca:Edat mitjana]]
[[cy:Yr Oesoedd Canol]]
[[da:Middelalderen]]
[[de:Mittelalter]]
[[el:Μεσαίωνας]]
[[en:Middle Ages]]
[[eo:Mezepoko]]
[[es:Edad Media]]
[[et:Keskaeg]]
[[eu:Erdi Aroa]]
[[fa:قرون وسطی]]
[[fi:Keskiaika]]
[[fr:Moyen Âge]]
[[fur:Etât di mieç]]
[[fy:Midsieuwen]]
[[gd:Meadhan-Aoisean]]
[[gl:Idade Media]]
[[he:ימי הביניים]]
[[hr:Srednji vijek]]
[[hu:Középkor]]
[[id:Abad Pertengahan]]
[[io:Mez-epoko]]
[[it:Medioevo]]
[[ja:中世]]
[[ka:შუა საუკუნეები]]
[[ko:중세]]
[[ku:Çaxa Navîn]]
[[kw:Oesow Kres]]
[[la:Medium Aevum]]
[[lb:Mëttelalter]]
[[li:Middeliewe]]
[[lt:Viduramžiai]]
[[lv:Viduslaiki]]
[[mk:Среден век]]
[[nds:Middelöller]]
[[nds-nl:Middeleeuwn]]
[[nl:Middeleeuwen]]
[[nn:Mellomalderen]]
[[no:Middelalderen]]
[[nrm:Mouoyen Âge]]
[[oc:Edat Mejana]]
[[pl:Średniowiecze]]
[[pt:Idade Média]]
[[ro:Evul Mediu]]
[[ru:Средние века]]
[[scn:Mediuevu]]
[[simple:Middle Ages]]
[[sk:Stredovek]]
[[sl:Srednji vek]]
[[sq:Mesjeta]]
[[sr:Средњи вијек]]
[[sv:Medeltiden]]
[[sw:Zama za Kati]]
[[th:ยุคกลาง]]
[[tl:Gitnang Panahon]]
[[tr:Orta Çağ]]
[[uk:Середньовіччя]]
[[vec:Medioevo]]
[[vls:Middelêeuwen]]
[[wa:Moyinådje]]
[[yi:מיטל אלטער]]
[[zh:中世纪]]

Verze z 9. 9. 2007, 13:49

Středověk je tradiční označení dějinné epochy mezi koncem starověku a antické civilizace a začátkem novověku, které se poprvé objevilo v období renesance. Středověk je obvykle ohraničen pádem Západořímské říše v roce 476 a objevením Ameriky Kryštofem Kolumbem roku 1492 či zveřejněním 95 tezí Martinem Lutherem roku 1517.

Charakteristika

Pro vznik středověké civilizace je klíčovým kontinentem Evropa, která se stává namísto Středomoří těžištěm veškerého politického, ekonomického a kulturního dění zásadního významu. Na důležitosti nabývá západní a střední Evropa, ale i odlehlejší regiony (severní a východní Evropa).

Na podkladech antické kultury vzniká nová společnost, která své duchovní kořeny chápe v křesťanství. Středověkou kulturu obohacuje antické hmotné dědictví, křesťanská duchovnost, ale také nové prvky, které jsou často „barbarského“ původu (kultura germánská, slovanská). Od 7. století je pro Evropu důležitý kontakt s arabskou civilizací. Ta pro Evropu zprostředkovává kontakt s civilizacemi východnějším směrem (Čína, Indie).

V průběhu středověkého rozvoje dochází k vymezení tří důležitých kulturních okruhů, které byly ve vzájemném omezeném kontaktu, vyvíjely se ale odděleně, přesto si zachovaly základní společné charakteristiky:

  • západní latinský kulturní okruh: románské, germánské, západoslovanské národy
  • východní řecko-ortodoxní (byzantsko-slovanský) kulturní okruh: národy jihovýchodní a východní Evropy a Malé Asie
  • arabský (islámský) kulturní okruh: Přední východ, Arabský poloostrov, severní Afrika, část Pyrenejského poloostrova

Periodizace

Podrobné možnosti časového vymezení začátku středověku viz Starověk#Vymezení.

Raný středověk

(cca od konce 5. století do 12. století)

V raném středověku dochází k šíření křesťanství v původních i nových civilizačních centrech, rozvíjí se románská kultura. Nastupuje proces teritoriální majetkové diferenciace i prohlubování kulturních rozdílů mezi evropskými teritorii. Rodové zřízení se rozpadá, ve Středomoří zaniká antická otrokářská společnost a vznikají samostatné raně feudální státy, ovlivněné románskou kulturou (např. Francká říše).

Raný středověk se někdy dále fázuje na:

Vrcholný (rozvinutý) středověk

(cca od poč. 12. století do počátku 15. století)

Na základě křesťanství je středověká společnost učením o trojím lidu rozdělena mezi duchovenstvo, šlechtu a rolnický lid. Důležitým faktorem se posléze stává měšťanstvo, dochází k zakládání a rozvoji nových měst, center řemesla a obchodu. Technologický pokrok v zemědělství zapříčinil od 11. století agrární „revoluci“ (spolu s dočasným klimatickým oteplováním ve 12. a 13. století). Demografický růst obyvatelstva byl v 14. století pozastaven (vlivem negativních klimatických hledisek, morových epidemií).

Základní stavební jednotkou státu ve vztahu k jednotlivci je rodina. Ve feudálním státě probíhají mocenské konflikty mezi panovníkem snažícím se o centralistické řízení a šlechtou snažící se o autonomii. I ve vrcholném středověku je znatelný rozdíl ve vývoji různých částí evropského kontinentu. V těch rozvinutějších se výrazně prosazuje gotická kultura.

Také zde došlo ke změně zemědělství. Starší jařmo,které bylo upevňované za rohy či šíjí zvířete bylo nahrazeno chmoutem, který umožnil lépe využívat sílu koně či vola. Navíc místo rádla, které vyrývalo jen mělké rýhy se uplatnilo těžší, ale výkonnější. Také byl zaveden trojpolní systém hospodaření. Toto se vyznačovalo rozdělení polí do tří honů. Do jedné vysévali sedláci ozimé obilí, do druhého jarní a třetí část, zvanou úhor, ponechávali jako pastvinu pro dobytek.

Pozdní středověk

(15. století(1492) - 17. století)

Přechodné období pozdního středověku znamenalo krizi středověké společnosti, odstranění vazeb izolující evropskou civilizaci od okolního světa. V jihovýchodní Evropě došlo k mohutné vojenské expanzi osmanské říše, zanikla byzantská říše a slovanské státy na Balkáně, pod stálou tureckou hrozbou byly Uhry i další státy střední Evropy.

Ze západní Evropy se uskutečnily první zámořské objevy, vedené Portugalci, Španěly a později Holanďany, Angličany ad. V severní Itálii se zformovala renesance a humanismus, na přelomu 15. a 16. století se již renesance šířila po celém evropském kontinentě.

Související články

Externí odkazy

Titulek odkazu