Přeskočit na obsah

Válka proudů: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
{{věrohodné zdroje}}
doplnění, přeformulování, změna rozložení
značky: možný spam editace z Vizuálního editoru
Řádek 1: Řádek 1:
{{věrohodné zdroje}}
{{věrohodné zdroje}}
{{sloh}}
{{sloh}}
'''Válka o proud''', '''válka o proudy''' (také '''válka proudů''') je neoficiální název pro spor, který probíhal na konci 80. let 19. století mezi [[Thomas Alva Edison|Thomasem Alvou Edisonem]] a [[Nikola Tesla|Nikolou Teslou]]. Jak napovídá název, konflikt spočíval v otázce, zda je lepší [[Stejnosměrný proud|stejnosměrný]], či [[střídavý proud]]. Jak se dostával z ideologické do podnikatelské sféry, spor se postupně vyhrocoval. Na jeho konci stanul i přes Edisonovu nemorální kampaň jako vítěz Nikola Tesla, když na trhnu získaly převahu přístroje na střídavý proud a firma [[Westinghouse Electric Corporation|Westinghouse]] získala zakázku na vodní elektrárnu na [[Niagarské vodopády|Niagárských vodopádech]].
'''Válka o proud''', nebo též '''válka o proudy''' je neoficiální název pro kampaň, kterou vedl na konci 80. let 19. století [[Thomas Alva Edison]] proti Nikolovi Teslovi a proti jeho vynálezu [[Střídavý proud|střídavého proudu]].


==Průběh==
==Pozadí==
Poté co [[Nikola Tesla]] objevil princip střídavého proudu a uvedl jej do praxe, snažil se jeho zavedení prosadit po celé Evropě. Neúspěch ho dovedl do Ameriky, kde byl na doporučující dopis zaměstnán Edisonem, kterého v tu dobu obdivoval a považoval jej za vzor. Tesla mu nastínil přednosti střídavého proudu a prosazoval jeho zavedení. Edison, který by zavedením střídavého proudu ztratil značné finanční prostředky ve svém podnikání se stejnosměrným proudem, se však rozhodl Teslu umlčet. Zadal mu velmi obtížný, ne-li nesplnitelný úkol zlepšit efektivitu strojů v továrně, za což mu slíbil 50 000 dolarů. Tesla byl sice úspěšný, avšak od Edisona nedostal ani penci. Naštvaný a zklamaný Tesla opustil Edisona a začal propagovat střídavý proud sám.
Poté co [[Nikola Tesla]] objevil princip střídavého proudu a uvedl jej do praxe, začal Thomas Alva Edison silně zpochybňovat jeho vynálezy. Jeho snaha vyvrcholila vytvořením kampaně proti střídavému proudu. Edison měl velice negativní postoj vůči Nikolovi Teslovi od té doby, co Tesla s Edisonem přestal spolupracovat (Důvodem jeho odmítnutí další spolupráce s Edisonem bylo to, že za práci od Edisona nedostal zaplaceno).


== Průběh ==
Tesla se po odchodu od Edisona snažil za pomocí různých sponzorů prosadit stejnosměrný proud. Získal vybavenou laboratoř a začal pracovat na vylepšení transformátorů a všeobecně systému distribuce střídavého proudu. Přelomové je pro jeho snahu setkání s [[George Westinghouse|Georgem Westinghousem]]. Ten Teslovi přednesl velmi lukrativní nabídku na výstavbu elektrárny, kterou vynálezce přijal.
===Nemorální kampaň===
===Nemorální kampaň===
Edison zahájil kampaň, která měla systém vyvíjený [[George Westinghouse|Westinghousem]] a Teslou zdiskreditovat. Edison například prohlásil: „Mým osobním přáním je zcela zakázat používání střídavého proudu. Je stejně nebezpečný jako zbytečný a je naprosto k ničemu.“ nebo: „Westinghouse je posel smrti. Jakákoliv jím vyvíjená zařízení dříve nebo později uživatele zabijí.“
Edison cítil v Teslově výzkumu ohrožení jeho podnikatelských aktivit, zvláště pak jej znepokojovala spolupráce srbského vynálezce s [[Westinghouse Electric Corporation]]. Zahájil tedy kampaň, která měla jejich snahu zdiskreditovat. Edison například prohlásil: „Mým osobním přáním je zcela zakázat používání střídavého proudu. Je stejně nebezpečný jako zbytečný a je naprosto k ničemu.“ nebo: „Westinghouse je posel smrti. Jakákoliv jím vyvíjená zařízení dříve nebo později uživatele zabijí.“


Kromě této snahy také Edisonovi zaměstnanci demonstrovali účinky střídavého proudu tak, že veřejně usmrcovali živá zvířata střídavým proudem. Ve společnosti to vzbudilo silné pohoršení a kampaň byla úřady považována za nemravnou a nezákonnou. Úřady pak Edisonovi uložily pokutu a Edison musel s kampaní přestat.
Jako součást kampaně bylo představeno i [[elektrické křeslo]], na kterém byl usmrcen na smrt odsouzený vrah William Kemmler. Kromě této snahy také Edisonovi zaměstnanci demonstrovali účinky střídavého proudu tak, že veřejně usmrcovali živá zvířata střídavým proudem. Proudem byl usmrcen i slon (který byl již předtím určen k utracení), což bylo natočeno a vznikl film s názvem Electrocuting an Elephan. Ve společnosti to vzbudilo silné pohoršení a kampaň byla úřady považována za nemravnou a nezákonnou. Úřady pak Edisonovi uložily pokutu a Edison musel s kampaní přestat.


===Konec souboje===
===Chicago 1983===
Tato kampaň s Teslovými snahami ani jím samotným nijak neotřásla, ba naopak. Tesla prohlásil svoje odpůrce za parazity, kteří se snaží zničit jeho dosavadní práci a dále pokračoval ve svých snahách. V roce 1893 se v Chicagu konala výstava, která měla být osvětlena elektrickým proudem. Edison se se svojí přihlásil jako první. Cena, za kterou by proud na výstavu dodal byla však dvakrát větší, než cena, za kterou by proud dodal Tesla. Tesla tedy zakázku dostal a předvedl úctyhodný výkon - 200 lamp a světel vytvořilo překrásnou kulisu pro výstavu a všechny nadchla myšlenka stejného systému pouličního osvětlení ve všech městech.
Tato kampaň s Teslovými snahami ani jím samotným nijak neotřásla, ba naopak. Tesla prohlásil svoje odpůrce za parazity, kteří se snaží zničit jeho dosavadní práci a dále pokračoval ve svých snahách. V roce 1893 se v Chicagu konala výstava, která měla být osvětlena elektrickým proudem. Edison se se svojí přihlásil jako první. Cena, za kterou by proud na výstavu dodal byla však dvakrát větší, než cena, za kterou by proud dodal Tesla. Tesla tedy zakázku dostal a předvedl úctyhodný výkon - 200 lamp a světel vytvořilo překrásnou kulisu pro výstavu a všechny nadchla myšlenka stejného systému pouličního osvětlení ve všech městech.


=== Konec konfliktu ===
Definitivní porážkou Edisona se stal jeho neúspěch snahy o získání zakázky na stavbu vodní elektrárny na [[Niagarské vodopády|Niagarských vodopádech]]. Tu naopak získal Tesla za podpory sponzorů, především pak [[Westinghouse Electric Corporation]] a o pár let později byla elektřina z elektrárny vedena až do New Yorku, což by Edisonův systém nedokázal.
==Odkazy==
==Odkazy==
===Externí odkazy===
===Externí odkazy===
[http://www.youtube.com/watch?v=5agJU1xdIcM Video o vynálezech a životě Nikoli Tesly]
[http://www.youtube.com/watch?v=5agJU1xdIcM Video o vynálezech a životě Nikoli Tesly]


[http://vtm.e15.cz/clanek/ac-dc-valka-proudu Válka proudů]
===Související články===
===Související články===
*[[Nikola Tesla]]
*[[Nikola Tesla]]

Verze z 13. 9. 2014, 23:44

Válka o proud, válka o proudy (také válka proudů) je neoficiální název pro spor, který probíhal na konci 80. let 19. století mezi Thomasem Alvou Edisonem a Nikolou Teslou. Jak napovídá název, konflikt spočíval v otázce, zda je lepší stejnosměrný, či střídavý proud. Jak se dostával z ideologické do podnikatelské sféry, spor se postupně vyhrocoval. Na jeho konci stanul i přes Edisonovu nemorální kampaň jako vítěz Nikola Tesla, když na trhnu získaly převahu přístroje na střídavý proud a firma Westinghouse získala zakázku na vodní elektrárnu na Niagárských vodopádech.

Pozadí

Poté co Nikola Tesla objevil princip střídavého proudu a uvedl jej do praxe, snažil se jeho zavedení prosadit po celé Evropě. Neúspěch ho dovedl do Ameriky, kde byl na doporučující dopis zaměstnán Edisonem, kterého v tu dobu obdivoval a považoval jej za vzor. Tesla mu nastínil přednosti střídavého proudu a prosazoval jeho zavedení. Edison, který by zavedením střídavého proudu ztratil značné finanční prostředky ve svém podnikání se stejnosměrným proudem, se však rozhodl Teslu umlčet. Zadal mu velmi obtížný, ne-li nesplnitelný úkol zlepšit efektivitu strojů v továrně, za což mu slíbil 50 000 dolarů. Tesla byl sice úspěšný, avšak od Edisona nedostal ani penci. Naštvaný a zklamaný Tesla opustil Edisona a začal propagovat střídavý proud sám.

Průběh

Tesla se po odchodu od Edisona snažil za pomocí různých sponzorů prosadit stejnosměrný proud. Získal vybavenou laboratoř a začal pracovat na vylepšení transformátorů a všeobecně systému distribuce střídavého proudu. Přelomové je pro jeho snahu setkání s Georgem Westinghousem. Ten Teslovi přednesl velmi lukrativní nabídku na výstavbu elektrárny, kterou vynálezce přijal.

Nemorální kampaň

Edison cítil v Teslově výzkumu ohrožení jeho podnikatelských aktivit, zvláště pak jej znepokojovala spolupráce srbského vynálezce s Westinghouse Electric Corporation. Zahájil tedy kampaň, která měla jejich snahu zdiskreditovat. Edison například prohlásil: „Mým osobním přáním je zcela zakázat používání střídavého proudu. Je stejně nebezpečný jako zbytečný a je naprosto k ničemu.“ nebo: „Westinghouse je posel smrti. Jakákoliv jím vyvíjená zařízení dříve nebo později uživatele zabijí.“

Jako součást kampaně bylo představeno i elektrické křeslo, na kterém byl usmrcen na smrt odsouzený vrah William Kemmler. Kromě této snahy také Edisonovi zaměstnanci demonstrovali účinky střídavého proudu tak, že veřejně usmrcovali živá zvířata střídavým proudem. Proudem byl usmrcen i slon (který byl již předtím určen k utracení), což bylo natočeno a vznikl film s názvem Electrocuting an Elephan. Ve společnosti to vzbudilo silné pohoršení a kampaň byla úřady považována za nemravnou a nezákonnou. Úřady pak Edisonovi uložily pokutu a Edison musel s kampaní přestat.

Chicago 1983

Tato kampaň s Teslovými snahami ani jím samotným nijak neotřásla, ba naopak. Tesla prohlásil svoje odpůrce za parazity, kteří se snaží zničit jeho dosavadní práci a dále pokračoval ve svých snahách. V roce 1893 se v Chicagu konala výstava, která měla být osvětlena elektrickým proudem. Edison se se svojí přihlásil jako první. Cena, za kterou by proud na výstavu dodal byla však dvakrát větší, než cena, za kterou by proud dodal Tesla. Tesla tedy zakázku dostal a předvedl úctyhodný výkon - 200 lamp a světel vytvořilo překrásnou kulisu pro výstavu a všechny nadchla myšlenka stejného systému pouličního osvětlení ve všech městech.

Konec konfliktu

Definitivní porážkou Edisona se stal jeho neúspěch snahy o získání zakázky na stavbu vodní elektrárny na Niagarských vodopádech. Tu naopak získal Tesla za podpory sponzorů, především pak Westinghouse Electric Corporation a o pár let později byla elektřina z elektrárny vedena až do New Yorku, což by Edisonův systém nedokázal.

Odkazy

Externí odkazy

Video o vynálezech a životě Nikoli Tesly

Válka proudů

Související články